Telegraph rozhovory

26 1 2023
Kurka

Jak již předznamenal článek Telegraph podcasty a prezentace, na našich stránkách naleznete řadu zajímavého k poslechu, zhlédnutí či k přečtení. V tomto textu se zaměříme na rozhovory s umělci a kurátory. Můžete se tak dočíst, jaká byla například jejich cesta k umění a další informace o jejich projektech.

Rozhovorů zde naleznete již poměrně velké množství a lze je rozdělit do několika pomyslných kategorií. Jedna z nich zahrnuje právě rozhovory s rezidenčními umělci, kteří kromě reflexe svého pobytu v Telegraphu představují svou tvorbu a tvůrčí cestu. Dočtete se tak o vzniku současného muralu na budově Telegraphu od Moniky Žákové, o hledání motivů v díle Gábora Pintera, o tom, proč se Michal Rapant stal malířem či o pojetí figury Matouše Hášy. Téma mysliveckého realismu je odkryto v rozhovoru s Filipem Kůrkou, konceptuální umění a umístění nafukovacího ostrova na střechu Telegraphu zase přibližuje dánský umělec Søren Dahlgaard. Sérii rezidentů pak uzavírá rozhovor s Davidem Krňanským, který svůj pobyt zakončil v lednu tohoto roku tzv. open studiem, při kterém máte možnost nahlédnout do ateliéru v Telegraphu. Čas na rezidenčním pobytu strávila rovněž Laura Limbourg, jejíž poslední působení v Telegraphu se přesunulo do nejvyššího patra – Loftu, kde prezentovala svůj nový výtvarný cyklus inspirovaný cestou po USA. V únoru loňského roku pak své dílo představil Stanislav Ondruš  – opět mimo hlavní galerijní prostor, konkrétně v prostoru Telegraph kina. Na témže místě se o pár měsíců později prezentoval také Tomáš Roubal. Světelnou instalaci Space of Perception představil v hlavním výstavním prostoru Pavel Korbička a v rozhovoru promluvil nejen o ní, ale také například o svých inspiračních zdrojích. Ty zmiňuje ve své výpovědi i další umělec – Jan Poupě, který výstavou Neuralscape rovněž odkrývá svůj způsob zpracovávání témat.

 

Rapant

 

Svůj prostor dostali i umělci s Telegraphem úzce propojeni dlouhodobou spoluprací. Můžete si tak přečíst rozhovor s grafikem a fotografem Matějem Doleželem, který je kupříkladu autorem merche k výstavě Květen Marka Thera nebo serigrafického zpracování obálek katalogů výstavy Lazy 8, či s fotografkou Veronikou Burgrovou, jež je autorkou snímků z většiny vernisáží, komentovaných prohlídek a dalších akcí, které se u nás konají. Workshopem vázání knih se v Telegraphu představila Iva Krupicová, která prozradila, jak probíhá její práce při tvorbě knihy nebo grafiky. Jana Trundová prozradila, co ji vedlo ke spoluzaložení olomouckého architektonického a design studia mimokolektiv. V neposlední řadě si pak můžete přečíst rozhovor s Jakubem Kovaříkem, autorem vizuální identity Telegraphu.

Kromě samotných umělců jsou zde k nalezení také dva rozhovory s kurátory výstav uskutečněných v Telegraphu. Jane Neal promluvila nejen o své cestě ke kurátorství, ale také přímo k výstavě German Painting Now, kterou u nás představila. Christian Kortengaard Madsen zase více osvětlil výstavu Lazy 8, která dala prostor dvěma dánským umělcům – Frederiku Næblerødovi a Farshadu Farzankiovi.

K aktuální výstavě Brave World vznikla série rozhovorů se všemi pěti umělci výstavy, kterým kladla otázky historička umění Barbora Kudračíková. Můžete tak získat větší vhled do díla Roberta Gabrise, Anne Neukamp, Primože Bizjaka, Markéty Magidové a Yuli Yamagaty.

Nejnovější rozhovor vznikl v rámci začínajícího přednáškového cyklu, který se zabývá prezentací umělců. Přečtěte si rozhovor s Ladislavem Daňkem o jeho malířské tvorbě a kurátorské praxi v Muzeu umění města Olomouce.

 

Seznam rozhovorů:

Rezidenční umělci: Monika Žáková / Gábor Pinter / Michal Rapant / Matouš Háša / Filip KůrkaSøren Dahlgaard / David Krňanský

 

Vystavující umělci: Laura Limbourg / Stanislav Ondruš / Tomáš Roubal / Pavel Korbička / Jan Poupě

 

Telegraph lidé: Matěj Doležel / Vendula Burgrová / Iva KrupicováJana TrundováJakub Kovařík

 

Brave World: Primož Bizjak / Robert Gabris / Markéta Magidová / Anne Neukamp / Yuli Yamagata

 

Prezentace umělců: Ladislav Daněk

 

Kurátoři: Jane Neal / Christian Kortegaard Madsen

 

 

Autor: Barbora Langová, Inka Ličková / Telegraph Gallery

Další články