Telegraph rozhovory

8 10 2023 | Autor: Barbora Langová, Inka Ličková / Telegraph Gallery

Jak již předznamenal článek Telegraph podcasty a prezentace, na našich stránkách naleznete řadu zajímavého k poslechu, zhlédnutí či k přečtení. V tomto textu se zaměříme na rozhovory s umělci, kurátory a dalšími lidmi ve sjení s Telegraphem. Můžete se tak dočíst, jaká byla například jejich cesta k umění a zajímavé informace o jejich projektech.

Rozhovorů zde naleznete již poměrně velké množství a lze je rozdělit do několika pomyslných kategorií. Jedna z nich zahrnuje právě rozhovory s rezidenčními umělci, kteří kromě reflexe svého pobytu v Telegraphu představují svou tvorbu a tvůrčí cestu. Dočtete se tak o vzniku současného muralu na budově Telegraphu od Moniky Žákové, o hledání motivů v díle Gábora Pintera, o tom, proč se Michal Rapant stal malířem či o pojetí figury Matouše Hášy. Téma mysliveckého realismu je odkryto v rozhovoru s Filipem Kůrkou, konceptuální umění a umístění nafukovacího ostrova na střechu Telegraphu zase přibližuje dánský umělec Søren Dahlgaard. K malbě nás znovu vtáhnul David Krňanský a Jakub Sýkora. V sérii rezidentů pak následuje rozhovor s Davidem Pešatem, který svůj pobyt zakončil tzv. open studiem. Stejně tak učinila další rezidenční umělkyně Sabina Knetlová, po níž následovala také Nikola Emma Ryšavá a Barbora Valášková. Poslední rezidenční umělkyní byla Alžběta Krňanská, jejíž díla se i zároveň nachází na nové instalaci Napojení. Čas na rezidenčním pobytu strávila rovněž Laura Limbourg, jejíž poslední působení v Telegraphu se přesunulo do nejvyššího patra – Loftu, kde prezentovala svůj nový výtvarný cyklus inspirovaný cestou po USA. V únoru loňského roku pak své dílo představil Stanislav Ondruš  – opět mimo hlavní galerijní prostor, konkrétně v prostoru Telegraph kina. Na témže místě se o pár měsíců později prezentoval také Tomáš Roubal. Světelnou instalaci Space of Perception představil v hlavním výstavním prostoru Pavel Korbička a v rozhovoru promluvil nejen o ní, ale také například o svých inspiračních zdrojích. Ty zmiňuje ve své výpovědi i další umělec – Jan Poupě, který výstavou Neuralscape rovněž odkrývá svůj způsob zpracovávání témat.
Již druhým rokem také prostor před Telegraphem ozvláštňuje socha šelmy s názvem Mimikry od Michala Gabriela, který se v rozhovoru vyjádřil právě k umění ve veřejném prostoru obecně.

 

Svůj prostor dostali i umělci s Telegraphem úzce propojeni dlouhodobou spoluprací. Můžete si tak přečíst rozhovor s grafikem a fotografem Matějem Doleželem, který je kupříkladu autorem merche k výstavě Květen Marka Thera nebo serigrafického zpracování obálek katalogů výstavy Lazy 8, či s fotografkou Veronikou Burgrovou, jež je autorkou snímků z většiny vernisáží, komentovaných prohlídek a dalších akcí, které se u nás konají. Workshopem vázání knih se v Telegraphu představila Iva Krupicová, která prozradila, jak probíhá její práce při tvorbě knihy nebo grafiky. Spolupráce byla také navázána s Janou Filipovou, která pro Telegraph zajišťuje přednášky, semináře či workshopy se zajímavými osobnostmi v oblasti rozvoje podnikání i osobního rozvoje. Stále oblíbenější je také video podcast Ondřeje Rifflera, který si do Telegraphu zve zajímavé osobnosti z různých odvětví umění. 

V rámci přednáškového cyklu Propagace v kreativních průmyslech nám Jana Trundová prozradila, co ji vedlo ke spoluzaložení olomouckého architektonického a design studia mimokolektiv. Aneta Macolová se rozpovídala o své práci pro organizaci Czechdesign. V neposlední řadě si pak můžete přečíst rozhovory s několika designéry – s Jakubem Kovaříkem, autorem vizuální identity Telegraphu, za grafický design se pak představila Kateřina Janků a za textilní design Renáta Jančo. O studiu keramiky si můžete přečíst rozhovor s Veronikou Švábeníkovou, která se aktuálně věnuje mramorovaným vázám nazvaným Marble.

Dále se můžete přečíst rozhovor s galeristkou Alexandrou Karpuchinou, která přednášela v rámci cyklu Sběratelství současného umění, ve kterém se od úspěšných sběratelů dozvíte, co je vedlo k potřebě vlastnit artefakty od současných umělců. Prvním prezentujícím byl majitel Telegraphu Robert Runták, který o sbírání umění promluvil hned v několika rozhovorech. Rozhovorem o sběratelství – tentokrát váz – přispěl také Miloš Přikryl, který svou kolekci představil v krátkodobé výstavě v prostorách Loftu. O tom, jak nečekaně se dá dostat k umění, ale také o galerijní práci s prostorem promluvil Petr Hájek

Kromě samotných umělců jsou zde k nalezení také rozhovory s kurátory výstav uskutečněných v Telegraphu. Jane Neal promluvila nejen o své cestě ke kurátorství, ale také přímo k výstavám German Painting Now a New Positions in British Painting, které u nás představila. Christian Kortengaard Madsen zase více osvětlil výstavu Lazy 8, která dala prostor dvěma dánským umělcům – Frederiku Næblerødovi a Farshadu Farzankiovi. O dlouhodobé spolupráci s Michalem Škodou a o výstavě Topografie samoty nám odpovídala kurátorka Silvia L. Čúzyová. Posledním hostem byl kurátor Jan Kudrna, který je neodmyslitelně spjat se sbírkou Roberta Runtáka a také konceptem výstav Signál.  

K výstavě Brave World vznikla série rozhovorů se všemi pěti umělci výstavy, kterým kladla otázky historička umění Barbora Kundračíková. Můžete tak získat větší vhled do díla Roberta Gabrise, Anne Neukamp, Primože Bizjaka, Markéty Magidové a Yuli Yamagaty. K výstavě Inscenace jsme vyzpovídali jak malíře Zbyňka Sedleckého, tak kurátora Petra Vaňouse.

V rámci začínajícího přednáškového cyklu, který se zabývá prezentací umělců, odpovídal Ladislav Daněk. Přečtěte si o jeho malířské a kreslířské tvorbě a kurátorské praxi v Muzeu umění města Olomouce. Dále se v této sérii objevili umělci Patrik AdamecMarek Galbavý či Natália Šimonová.

Při příležitosti oblíbené výstavy New Positions in British Painting vznikla pětice rozhovorů s umělci Jessie Makinson, Justinem Mortimerem, Davidem Brianem Smithem, Caroline Walker a Tomem Anholtem.

Momentálně probíhající výstava Napojení, která zaujme svým nekonvenčním metafyzickým konceptem, byla naplánována a realizována kurátorkou Anežkou Šimkovou. Rozhovor také s touto kreativní osobností lze najít na následujícím seznamu.

 

Seznam rozhovorů:

Rezidenční umělci: Monika Žáková / Gábor Pinter / Michal Rapant / Matouš Háša / Filip KůrkaSøren Dahlgaard / David Krňanský / Jakub Sýkora / David Pešat / Sabina Knetlová / Nikola Emma Ryšavá / Barbora Valášková / Alžběta Krňanská

 

Vystavující umělci: Laura Limbourg / Stanislav Ondruš / Tomáš Roubal / Pavel Korbička / Jan Poupě / Zbyněk Sedlecký / Michal Škoda / Michal Gabriel / Caroline Walker / Iva Krupicová

 

Telegraph lidé: Matěj Doležel / Vendula Burgrová / Iva KrupicováJakub Kovařík / Ondřej Riffler / Jana Filipová

 

Brave World: Primož Bizjak / Robert Gabris / Markéta Magidová / Anne Neukamp / Yuli Yamagata

 

Propagace v kreativních průmyslech: Jana Trundová / Aneta Macolová / Kateřina Janků / Renáta Jančo / Veronika Švábeníková / Matěj Doležel

 

Sběratelství současného umění: Alexandra Karpuchina / Robert Runták / Miloš Přikryl / Petr Hájek

 

Prezentace umělců: Ladislav Daněk / Natália ŠimonováMarek Galbavý / Patrik Adamec

 

Kurátoři: Jane Neal / Christian Kortegaard Madsen / Petr Vaňous / Silvia L. Čúzyová / Jane Neal / Jan Kudrna / Anežka Šimková

 

New Positions in British Painting: Jessie Makinson, Justin Mortimer, David Brian Smith, Caroline Walker, Tom Anholt

 

Napojení: Anežka ŠimkováAlžběta Krňanská

 

Marketing: Kristýna Jordánová