Jana Trundová: ,,Důležité je věřit v to, co děláte a vydržet."

10 10 2022 | Autor: Inka Ličková / Telegraph gallery

Jana Trundová je designérka a spoluzakladatelka architektonického a design studia mimokolektiv se sídlem v Olomouci. Její tvorba se zaměřuje na autorské interiéry s atypickými prvky či na design expozic. Se svou sestrou Barborou Trundovou vede olomoucký design shop, který prezentuje současný český a slovenský design, a propojuje tak ateliér mimokolektiv s veřejností. Jana Trundová společně s vizuálním umělcem Filipem Kůrkou a Vojtěchem Janouškem z Grafických papírů budou hosty Propagace v kreativních průmyslech #4 v úterý 11. 10. od 18.00. V prezentaci kombinované s diskuzí se zamyslíme nad otázkou, zda mohou být umělci i dobří obchodníci.

 

Studovala jsi design v Brně a rok jsi žila ve Finsku. Byl cítit rozdíl ve výuce?

Rok ve Finsku byl pro mě zásadní a změnil mi pohled na výuku i design. Jsem moc ráda za možnost takového srovnání a všem podobné zahraniční zkušenosti doporučuji. Kromě roku ve Finsku jsem mj. také žila půl roku v Kodani, ale vždy jsem se ráda vracela zpět, s motivací a novými impulsy obracet věci k lepšímu i tady.

Ve své diplomové práci jsi navrhla židli. Proč právě tento kus nábytku?

Chtěla jsem se věnovat produktu, který je základní pro život, je univerzální a potřebuje ho každý. Ale výsledkem práce byl spíš formální produkt.

Společně s Ondřejem Kučerou a Barborou Trundovou jste v Olomouci založili ateliér mimokolektiv. Co vás k tomu vedlo?

Hledali jsme prostor, kde bychom mohli společně tvořit. Také se každý z nás zabývá disciplínou, které když sloučíte dohromady, nabízíme komplexní architektonické služby přes architekturu a interiér až po zahradu.

Jaké byly vaše první zakázky?

První věc, kterou mi řekli na vysoké škole bylo: „Nedělej pro rodinu a kamarády“. Takže naše první zakázky byly pro rodinu a kamarády nebo nám je dohodila rodina a kamarádi. Ale brzy se na nás začali obracet klienti, protože si všimli našeho ateliéru v ulici nebo viděli naši práci.

S jakou odezvou se setkáváte?

S investory máme reakce pozitivní. Každý, kdo jde kolem ateliéru ve Ztracené, se k nám může zastavit, rádi ukážeme, jak pracujeme a co jsme již vytvořili. Díky tomu, když následovně začíná spolupráce, klient alespoň tuší, co může očekávat z naší strany. Na stavbě je situace kolikrát komplikovanější, ale ne méně zábavná. Ale i to se zlepšuje, protože si postupně budujeme síť řemeslníků, kteří odvádí fantastickou práci.

Máte projekty i mimo Olomouc?

Ano, máme projekty v blízkém okolí Olomouce, nebo v Praze. Vždycky je dobré, když jsou tyto projekty v dojezdové vzdálenosti, úzký a častý kontakt s projektem vede k lepšímu výsledku.

Spolupracujete s kreativními lidmi a pořádáte také workshopy. Jsou pro tebe tito lidé inspirací?

Ano, jen vidět ateliér plný lidí je inspirativní, díky těmto lidem se nám také daří držet krok a motivace. Od začátku jsme chtěli vytvořit otevřenou kreativní platformu v centru Olomouce.

Podle čeho vybíráte umělce ke spolupráci?

Soustředíme se na výběr produktů z ČR nebo SR. Je to malý rybníček a tak na tvůrce není těžké narazit. Pro náš výběr je nejdůležitější estetika a funkčnost produktů, produkty se ale také musí prodávat.

Jaký nejbližší projekt vás čeká?

Těch projektů je hned několik, zejména v oblasti interiérového designu. Chci se nadále soustředit na to, co dělám doposud a posouvat to na vyšší úroveň. Připravuji také autorské produkty v malých sériích.

Na akci Propagace v kreativních průmyslech 4 budete diskutovat o tom, zda mohou být dobří umělci i obchodníky. Co je podle tebe nejzásadnější, aby takto umělec mohl fungovat?

Základem je kvalitní produkt, talent, pracovitost, trpělivost, komunikace, nečekat úspěch hned a také je důležité se umět vyrovnat s neúspěchem a nenechat se odradit. Důležité je věřit v to, co děláte a vydržet.