Kateřina Janků: „Spolupráce s lokálními značkami je pro mě velmi důležitá“

6 4 2023 | Autor: Erika Kovačičová / Telegraph Gallery

Kateřina Janků se zaměřuje na autorskou ilustraci a grafický design. Ve své tvorbě často spojuje roztříštěné postavy a tvary s abstraktními motivy, ke kterým používá barevné přechody a struktury. V současné době pracuje na volné noze. Spolupracuje například s Univerzitou Palackého, pivovarem TVARG či festivalem Letiště. Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a následně Výtvarnou tvorbu se zaměřením na vzdělávání na Univerzitě Palackého v Olomouci.

 

V tvojom portfoliu môžeme nájsť veľa projektov s lokálnymi značkami a inštitúciami. Je pre teba dôležité spolupracovať práve s komunitou v Olomouci?

Spolupráce s lokálními značkami je pro mě velmi důležitá. Jednak protože si zakládám na osobním přístupu v mé tvorbě, která se pojí často s osobním setkáním s daným klientem, ale také protože jsem rodák z Olomouce a těší mě podporovat místní kulturu. Ráda ale poznávám i nové klienty mimo Olomouc.

Podľa tvojej prezentácie na akcii v Telegraphe sa ku každému designu a kresbe pojí nejaký príbeh. Ako by si opísala svoj denný kreatívny proces?

Můj kreativní proces se viditelně odráží v mé tvorbě. Je velmi barvitý a chaotický. Možná proto je pro mě těžké popsat jakýkoliv rituál či proces. Vše ale začíná ranní kávou. Při některých více kreativních projektech musím být na tvorbu emočně naladěna, jinak z toho nevyjde nic, z čeho bych měla radost a musím začít druhý den znovu. 

Spolupracovala si aj s Univerzitou Palackého v Olomouci. Aký rozsah mala táto spolupráca?

Díky Univerzitě Palackého jsem získala spoustu nových zkušeností a příležitostí. Spolupráce s konkrétními fakultami a univerzitními projekty se rozvíjela postupně. Vše začalo u Academia Film Olomouc a Pastiche Filmz, následně jsem začala spolupracovat s Vydavatelstvím Univerzity Palackého a univerzitním obchodem UPoint. Poté jsem se dostala do PR týmu Filozofické fakulty a započala spolupráci s Pedagogickou fakultou. Uvidíme, co mě čeká dál.

Nakoľko sa riadiš zadaním a nakoľko pridávaš vlastnú invenciu?

Záleží na konkrétním projektu. Řídím se hodně intuitivně a v ten moment, kdy mi zadání nebo představa klienta o výsledném výstupu nesedí do mé „představy”, tak často navrhnu i alternativní variantu. Snažím se ale řídit a respektovat představu klienta. Občas dostanu volnou ruku a v ten moment tvořím hlavně z vlastní představy.

 

Kateřina Janků

 

Na ktorom projekte sa ti pracovalo najlepšie? Sú určité projekty, ktoré viac vyhľadávaš?

Nejvíce mě baví ty, při kterých mám volnější ruku, nebo s klientem vymýšlíme invenční a nové přístupy při realizaci. Konkrétně mě napadá například festival Letiště a ilustrace emočních karet pro Pedagogickou fakultu.

Preferuješ skôr spoluprácu alebo rada pracuješ sama?

V současné době mi vyhovuje více práce o samotě. Jsem extrovertní člověk a kdykoliv pracuji v kolektivu, tak nezáměrně odbočujeme od tématu, a tím se vše zbytečně prodlužuje. A jelikož se věnuji grafice i ilustraci, tak mám obvykle konkrétní představu o finálním výsledku, který chci realizovat sama. Nebráním se ale i spolupráci, jen zatím nebylo tolik příležitostí.

Vytvorila si aj niekoľko vlastných printov. O aké grafiky ide? 

Jedná se o mé osobní autorské ilustrace, ve kterých se zabývám prací s barvou, zrnitostí a objekty, jež často vyjadřují mé interní pocity a životní události. Funguji hodně intuitivně a autorské tvorbě bych se v budoucnu chtěla věnovat intenzivněji.

Aké projekty ťa čakajú tento rok?

Letošní rok jsem začala pracovat na novém vizuálu již zmíněného festivalu Letiště. Spolupracuji nově také s Tvarůžkovou cukrárnou v Lošticích a pokračuji na dlouhodobějších projektech s univerzitou. Dále, jak jsem již výše zmínila, bych se chtěla více věnovat autorské tvorbě. Časem bych si ráda otevřela studio, kde bych mohla volně tvořit a vést například i workshopy.

 

Foto: Kamila Francová, Alžběta Gregorová, Kateřina Janků

 

 

Další články