New Positions in British Painting v Telegraph Gallery

21 8 2023 | Autor: Barbora Křížová / Telegraph Gallery

24 8 2023. Jinak řečeno datum, kdy bude mít v Telegraph Gallery vernisáž nový výstavní projekt, pro tentokrát mapující probíhající tendence v současné britské malbě. Kurátorka výstavy Jane Neal představí olomoucké výtvarné scéně pětici autorek a autorů, kteří každý zvlášť svým jedinečným rukopisem přispívají k formování současné podoby britského uměleckého světa. 

 

Výstava New Positions in British Painting spadá do koncepčního cyklu projektů v Telegraph Gallery, které mapují současnou uměleckou scénu v Evropě. V roce 2021 zabírala prostory expozice děl nesoucí název German Painting Now, mapující autory spadající do okruhu tzv. Nové lipské školy (Neuer Leipzig Schule). Minulý rok se potom nacházela v hledáčku dánská malba, a to v podání dvojice autorů, Farshada Farzankii a Frederika Næblerøda. Co se týká plánů do budoucna, můžeme prozradit, že na příští rok chystáme výstavu rumunských malířů – s jednou z vůdčích postav rumunského malířství Radu Baiesem bylo možné se v Telegraph Gallery potkat na jeho monografické výstavě Searching For My Human Traces v roce 2021. 

 

Jane Neal podruhé v Telegraph Gallery 

Jean Neal je britská kurátorka a historička umění, která se specializuje na středoevropskou a východoevropskou malbu. V hledáčku jejího zájmu leží zejména umělci pracující ve svých dílech s figurativním zobrazováním. S Telegraph Gallery spolupracuje Jane Neal v rámci výstavy New Positions in British Painting už podruhé – prvním projektem, který v Olomouci dotáhla do konce, byla už zmiňovaná výstava German Painting Now umělců pracujících na území Lipska a Berlína. 

Pro Jane Neal je typická úzká spolupráce s umělci a odhalování skrytých – často podvědomě zasazených – významů v malbě. Zatímco umělci nové lipské školy podle Jane Neal figurativními tendencemi a specifickou vizualitou děl reagovali na, v tehdy východním bloku převládající, socialistický realismus, po pádu zdi náhle promíchaný s abstraktními západními tendencemi, v rámci britské školy je to naopak. Jak píše Jane Neal ve svém textu – v 80. letech minulého století byla na londýnské půdě prohlášena figurální malba téměř za mrtvou. Samotné médium malby na tom nebylo o nic lépe – kolem roku 2000 ovšem přišel zlom a pomalý rozvoj těchto přístupů se přehoupl ve fenomén dnešních dní. 

Jane Neal v Telegraph Gallery odprezentuje pětici autorek a autorů, kteří jsou – podle jejích vlastních slov – svými individuálními přístupy klíčovými postavami v utváření obrazu současné britské malby. V Berlíně žijící a tvořící Tom Anholt představí své malby ovlivněné působením německého expresionistického prostředí. Malířka Jessie Makinson zahrne motivy ženy jako archetypální vůdkyně, její feministické přístupy bude doplňovat a mírně konfrontovat Caroline Walker svými obrazy s vyobrazením žen v uzavřeném a intimním prostředí. Slova původnost a archetyp by zároveň bylo možné použít při představení tvorby Davida Briana Smithe – malíře zobrazujícího rurální motivy psychedelicky podtržené imaginativní barevností. Výstavu dotvoří svými díly Justin Mortimer pohybující se ve dvou, pro něj typických, sférách – tradičního portrétu a imaginativních narativních obrazů. 

 

Výstava New Positions in British Painting bude mít vernisáž 24. 8. 2023 v 18:00. Samotná výstava pak potrvá do 23. 11. 2023.