
Telegrafika není obyčejným uměleckým dílem. Telegrafika je dokladem vytváření umělecké komunity slučující pestrou škálu umělců a jejich přístupů. Návštěvníci výstavy měli navíc příležitost poznat grafickou tvorbu jednotlivých umělců v kontextu jejich dalších uměleckých projevů.
Chcete mít doma skutečné umění? Chcete investovat a nevíte kde začít?
Grafika bývá často odrážecím můstkem pro budoucí sběratele umění, je totiž dostupná a zároveň jedinečná. Zhruba před dvěma lety jsme se v Telegraphu rozhodli obohatit svět vlastní grafickou sérií s názvem Telegrafika. Ke spolupráci jsme přizvali umělce, kteří byli součástí našeho výstavního nebo rezidenčního programu. Telegrafika tak neslouží jen jako sbírkový předmět, ale také jako upomínka mnohdy širší umělecké spolupráce a stává se tak předmětem se stále narůstající hodnotou. Mark Ther nebo Pavel Korbička tak do svých grafik zakomponovali odkaz na výstavní projekty realizované v Telegraph Gallery. Monika Žáková je pak s Telegraphem spojená nejen skrze svůj rezidenční pobyt, ale zároveň díky muralu, který od roku 2022 zdobí jeho fasádu. Grafiky Laury Limbourg se budou do Telegraph Loftu vracet, v roce 2022 jsme vystavovali práce umělkyně pod názvem American Diary. V Telegraph kině se v říjnu 2022 odehrála úplně první autorská performance Filipa Kůrky s názvem Solitéra. Telegrafika tohoto umělce tak odkazuje právě k dané události. Veronika Gabrielová, David Pešat nebo Dominik Adamec pak vytvořili své Telegrafiky během rezidenčního pobytu. Dalším umělcem z této série je Jakub Špaňhel. Rezidenční pobyt absolvoval již v roce 2020 a kromě toho vytvořil na jaře 2022 benefiční grafiku zachycující chrám sv. Ondřeje v Kyjevě a v této sérii je také zastoupen. Budoucí spolupráci s Telegraph Gallery představuje výstup Jany Kasalové, která je součástí připravované výstavy Napojení, kterou připravuje kurátorka Terezie Zemánková a bude zahájena v prosinci tohoto roku.
Nepropásněte tuto příležitost obohatit svůj domov o kousek pravého umění a podpořit naše talentované umělce. Každá grafika je autorským uměleckým dílem.
K prodeji na našem e-shopu nebo fyzicky v galerii jsou samostatné grafické listy za 2850 kč, celou sérii Telegrafika s deseti grafickými listy za 22000 kč, sérii Tygrů od Laury Limbourg za 12000 kč a další originální umělecká díla.
Rozhovor s umelkyňami Veronikou Gabrielovou a Laurou Limbourg, ktoré strávili v Telegraphe dva mesiace na rezidenčnom pobyte. V priebehu tohoto pobytu vytvorili exkluzívne pre Telegraph grafiky, ktoré nájdete na našom eshope.
Veronika Gabrielová (*1992) se ve své tvorbě věnuje kresbě a jejím přesahům, ve kterých zkoumá převážně antropologické fenomény, jakými jsou například socializační procesy v soudobé společnosti a jejich vlastní hraniční pozice, které se nejpřesněji ukazují ve střetu s jinými kulturami. Čerpá ze svých vlastních prožitků a zobrazuje detaily ze svého nejbližšího okolí. Vyjadřuje se hlavně linií, která v jejím pojetí nabývá jak klasické podoby kresby tužkou nebo gelovými třpytivými pery, tak třeba i výšivky nebo textu. Absolvovala stáž na Korean National University of the Art v Soulu a v roce 2018 završila studia na Akademii výtvarných umění v Praze v Ateliéru kresby Jiřího Petrboka a Petra Vaňouse. Je zastoupena v soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí.
Laura Limbourg (*1996) je absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze, kde studovala pod vedením Martina Mainera a poté Josefa Bolfa. V roce 2020 získala Cenu kritiky za mladou malbu. Klíčovou inspirací pro její tvorbu byla cesta do jihovýchodní Asie, kde se setkala s prodejem lidského těla, dětskou prostitucí a sexturismem. Na tato témata se rozhodla reagovat odlehčeným způsobem, který spočívá také v uvolněném rukopisu a nadsázce. Do svých obrazů promítá nejen zážitky z cest, ale také konkrétní osobní zkušenosti, které mohou být spojeny například s jejím koníčkem, létáním.
Moderuje Erika Kovačičová / Telegraph Gallery
Rozhovor s Markem Therem k výstavě Květen v Telegraph Gallery.
Moderuje Erika Kovačičová / Telegraph Gallery
Rozhovor s Dominikem Adamcem k Open Studiu v Telegraph.
Dominik Adamec (*1995) je absolventem pražské Akademie výtvarných umění, oboru sochařství (Jindřich Zeithammel, Tomáš Hlavina). V současné době žije a tvoří v Berlíně. Snad proto, že Adamec pochází z křesťanské rodiny, vychází jeho tvorba z raně středověké sakrální architektury, sochařství i prvků náboženské liturgie. Jazyk jeho projevu buduje na principech významové a haptické ambivalence, které jsou křesťanství cizí. V instalacích, zahrnujících čtení autorských textů a práci se syntezátorově přepracovanými chorály, se tak křesťanské symboly mění v symboly odkazující na erotično či biotechnologické zásahy. To však neznamená, že by smysl náboženství zlehčoval. Spíše naopak. Tělesnost, kterou působí papírový povrch jeho soch, je synonymem lidské tělesnosti. Na ní se podepisuje okolní svět jako celek složený z lidí, zvířat a rostlin. Je to svět jak jej vidíme na raně gotických iluminacích. Svět Chimérický, který se předvádí divákovi v tvarosloví jeho soch.
Moderuje Erika Kovačičová / Telegraph Gallery
Vy se chcete něco dozvědět, my známe zajímavé lidi. Pojďme to spojit.
Telegraph je místem, kde se střetává umění, design, a hlavně talent. Je místem podporující kreativitu ve všech odvětvích, místem, které má za úkol spojovat a podporovat. Také z tohoto důvodu byl pod hlavičkou Telegraphu spuštěn nový projekt, a to videorozhovory, které vede olomoucký moderátor Ondřej Riffler. Ondřej působil několik let v redaktorském týmu pražského magazínu Czechmag, ve kterém se věnoval psaní recenzí na hudební alba, mapoval nejnovější zahraniční projekty nebo přidával svoje vlastní pohledy na dění ve společnosti skrze autorské články. Svoje redakční portfolio pak rozšířil o účinkování v magazínu The-Mag, kde měl na starost sportovní sekci. V nové sérii pro Telegraph se však zaměřuje na ještě víc. Dozvíte se jaké je zákulisí divadelní a filmové produkce, jak vzniká obraz, nebo třeba jak funguje trh s uměním, ale i jak začínali ti, kteří jsou dnes špičkami ve svých oborech. Takové a další otázky se budou snažit zodpovědět hosté Telegraph podcastu. Dalším z hostů je malíř David Pešat.
David Pešat (*1980) vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze v Malířském studiu 1 u prof. Jiřího Sopka. Při studiu absolvoval také stáže ve Španělsku a Finsku. Jeho malířská práce navazuje na modernistické pojetí obrazu v proměně jeho skladebnosti a formálního výrazu. Autor na toto východisko reaguje po svém, přehodnocuje ho, destruuje a přetváří. Citlivě vnímá rámec zkušenosti, kterou prošlo moderní umění, aby vytvořilo předpoklady pro svobodné tvůrčí zacházení se samotnou vizualitou. Právě vizualitu vnímá Pešat jako „surovinu“, materiál určený k transformaci a zpracování.
Debatní série TTalk zve ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou do Telegraphu zajímavé osobnosti ze světa byznysu, kultury a veřejného života. Hostem vánočního TTalku se stal výtvarník a umělec v Telegraphu již dobře známý, Mark Ther. Mark před několika měsíci v prostorách galerie představil svou instalaci Květen a Olomouc se mu na onen krátký čas stala domovem. Co chystá ve své tvorbě a jak by zbilancoval uplynulý rok? A co bude mít tentokrát na sobě? Jakým směrem podle něj Olomouc směřuje? To vše a mnohem víc zodpoví Podcast TTalk!
Moderují Robert Runták (tlgrph) a Radim Kašpar (Okresní hospodářská komora). Hudební doprovod obstarává náš kapelník Tomáš Višinka a jeho hosté.