Svoboda na triko

15 11 2021

Legíny, mrkváče a plísňáky. Ale taky křiváky, baloňáky a větrovky. Tak bylo oblečené socialistické Československo na konci 80. let minulého století. Výročí 17. listopadu je za oponou. Stačí odhrnout a vzít si svobodu na triko.

17. listopadu 1989: Sametová revoluce
17. listopadu 2019: Otevření Telegraph Gallery

Svoboda projevu patří mezi základní pilíře soudobé společnosti. Umění nevyjímaje. Hranice svobody uměleckého vyjádření a vandalismu je tenká. Před dvěma lety ji Telegraph Gallery důkladně prověřila. Podzimní ráno 17. listopadového dne se na fasádě budovy Telegraphu objevil nápis „Kolik ti platí…“ vyvedený sprejem. Věta není dokončena, na místě zůstal i sprej. Autor neznámý, zjevně prchnul maje holé ruce. Tak vzniklo první graffiti na fasádě Telegraphu. Umění nebo poškození cizího majetku? Mohli jsme volat VB, mohli jsme se rozčilovat, mohli jsme využít záznamy bezpečnostní kamery a vytahovat obušky. Neudělali jsme to. Co a kdo tím chtěl říct?

Ten samý večer u příležitosti otevření galerie zorganizovali studenti FAVU demonstraci. Studenti. 17. listopadu. 

Autor graffiti zůstal neodhalen, ačkoli dostal příležitost dílo beztrestně dokončit (viz fotogalerie). Ale nápad zůstal. Od té doby se na budově Telegraphu realizovalo několik streetart umělců. Již však legálně a s naší podporou. Ovšem to první graffiti, to je jen jedno. S láskou na něj vzpomínáme. A proto jej nyní, jakožto speciální drop, můžete dostat na našem eshopu. Limitovaná edice triček s Kolik ti platí je právě v prodeji. A už nikdy další stejná nebude. Spěchejte. Kdy - když ne teď? 

0% samet
100% bavlna

Studentská cena
Revoluční střih
Krátký rukáv = holé ruce

text + autor foto Kolik ti platí: Jonáš Bláha (tlgrph gallery)