Přehlídka severských filmů SCANDI

4 1 2022

Sever Evropy není jen chladný a temný. Respektive je, ale pro náš dramaturgický tým jsou tamní země především líhněmi skvělých a osobitých filmařů! Styl a témata jsou totiž to, co severskou kinematografii definuje a odlišuje.

Ocelové dámy

 

Třeba všeříkající slovní spojení „severská detektivka“ se stalo jasným pojmem, který už dávno a dalece překročil knižní svět. Mrazivá atmosféra. Strach. Napětí. Film i televize si ho z psané formy zpracovali po svém a globální trh tak s přehledem dobyli. Seveřané dovedou však více než psát o vzájemném vraždění se a depresi. Ve světě, kde se tolik střetává tradiční s tím nejpokrokovějším, se daří nesmlouvavé satiře a tomu nejčernějšímu humoru. I proto třeba v Hollywoodu adaptují jako na běžícím páse skoro vše, co ze skandinávské kinematografie vzejde. Tak jako Dáni, Švédi, Noři, nebo Fini to, nutno přiznat, ale zatím neumí a brzy umět nebudou. Napodobit se to nedá. Musí se to žít.

Projekt Z aneb jak se točí zombie film

 

Proto je tu SCANDI. Tato přehlídka přináší pestrou žánrovou paletu nejnovějších filmů, kde si dle vkusu opravdu nejde nevybrat. Telegraph dává letos prostor čtyřem vybraným filmům z letošní bohaté nabídky. A na co se konkrétně mohou potenciální diváci těšit? Na feel-good road-movie OCELOVÉ DÁMY, metafilm o natáčení filmu PROJEKT Z ANEB JAK SE TOČÍ ZOMBIE FILM, hvězdně obsazené historické drama MARGRETE – KRÁLOVNA SEVERU i trhlou tragikomedii o vztahu k civilizaci a krizi středního věku DIVOCH. Čtveřice zástupců toho nejlepšího, co letošní SCANDI může nabídnout, Vás bude čekat každý večer 19., 21., 22. a 24. ledna v prostoru Kina Telegraph. Na přání vypneme i radiátor, pokud bude zájem o autentický zážitek. Tak svetry s sebou.

Divoch

 

SCANDI
19 1 – 24 1 2022 V TLGPRH KINO

 

Autor: Michael Bukovanský

Další články