Muzejní noc v Telegraphu

1 6 2021
Foto výstavy

Muzejní noc – událost během níž muzea, galerie a další objekty otevřou své brány veřejnosti i po běžné zavírací době. Jde tak o jedinečnou příležitost prohlédnout si tato místa v nočním světle s magickou atmosférou a speciálně připraveným doprovodným programem. Objekty zůstávají otevřeny často až do půlnoci, takže člověk může doslova prožít „noc v muzeu“.

 

NĚCO MÁLO Z HISTORIE

První muzejní noc proběhla v roce 1997 v Berlíně. Z něj se poté akce začala šířit do dalších evropských metropolí, až se v roce 2004 poprvé konala i na území České republiky, ne jinde než v Praze. Rok poté vznikl celorepublikový Festival muzejních nocí, do kterého se zapojily desítky měst. Největšího vrcholu prozatím dosáhla v roce 2017, kdy se jí účastnilo 178 českých měst. V naší „hanácké metropoli“ se letos koná již 8. ročník, na který se můžete těšit v pátek 18. června 2021 od 18:00 do půlnoci, přičemž návštěvníci budou moci navštívit 46 zajímavých míst včetně Telegraphu.

 

MUZEJNÍ NOC V TELEGRAPHU

A na co se můžete těšit u nás v Telegraphu? Až do půlnoci otevíráme galerii, kde právě probíhá výstava Ještě jednou, prosím. Výstava se zaměřuje na repetitivní aspekty vyjadřování v současném českém a slovenském umění v konfrontaci s vybranými díly zásadních osobností 2. poloviny 20. století. Vidět na ní můžete například díla Dity Pepe, Lubomíra Typlta, Evy Kmentové, Jiřího Koláře a mnoha dalších. V 19:00 se uskuteční komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou Martinou Mrázovou.

Výstava instalace

 

Posledním bodem programu je pak ve 20:00 Telegraph KINO s projekcí filmu Nikdy neodvracej zrak volně inspirovaným životem Gerharda Richtera. Vstupenky bude možné zakoupit na recepci nebo v předprodeji ZDE.

Záběr z filmu

Kompletní program naleznete na stránkách Olomoucké muzejní noci. 

Text: Tereza Holoubková, Telegraph Gallery