Magda má know-how. My máme kytky. Tak jsme to spojili.

26 5 2022

Trend urban jungle, neboli „městské džungle“, jak by se dal termín přeložit do češtiny, je v poslední době jedním z dominujících trendů v architektuře. Trend se ovšem netýká pouze venkovního prostředí, naopak, ve velkém se začal   infiltrovat do vnitřního prostředí a s tím spojeného interiérového designu. Tento původně severský trend se projevil i na vnitřním designu budovy Telegraphu, a to konkrétně v prostorách Coworku. Architektonické Ječmen Studio již od začátku prosazovalo myšlenku vytvořit takovouto „městskou džungli“ v prostorách kanceláří, která by dotvářela příjemné prostředí pro práci. A to se povedlo. S postupem času se ukázalo, že rostliny tvoří v Telegraphu něco jako svou vlastní komunitu. A jak už to tak bývá, každá komunita potřebuje svého lídra. Telegraph_Magda_cafe

Když jsme v Telegraphu uvažovali nad tím, koho za takového lídra zvolíme, na mysl nám přišly nejprve zahradnické firmy zabývající se odbornou péčí o rostliny. V Telegraphu si ale nejvíc ceníme osobního přístupu, který jsme ve volbě takovéto firmy neviděli. Nakonec jsme došli k závěru, že pro budovu Telegraphu bude nejlepší výběr plantinfluencera (z angl. plant – rostlina). A tak se lídrem pro naši zelenou telegrafáckou komunitu stala Magda. 

Telegraph_Magda_Cowork

Fenomén tzv. pokojovek je v posledních letech všudypřítomný – od domácího pěstování, přes městské swapy rostlin až po ve velkém pojaté instagramové účty. Ve zkratce řečeno, slovo monstera se stalo něčím jako synonymem slova královna a kdo tenhle vztah monstera – královna nezná, nejspíš nemá Instagram. 

Byla to právě láska k rostlinám všeho druhu, která přivedla Magdu do Telegraphu k naší zelené komunitě. Jak sama říká, „dělala by to snad i zadarmo“. Vztah, který má Magda k rostlinám, nebyl ale vždycky tak vřelý – naopak, začalo to tak jako u spousty z nás, něčím, co by se dalo nazvat typickým příběhem „o chcíplém kaktusu“. S postupem času, a s podporou přítele, který daroval Magdě její první květinovou závislost, nastřádala Magda v bytě o 33 metrech čtverečních na 60 kusů ozdobných rostlin. Mezi nimi považuje za největší poklady alokázie. A tak se z někoho, kdo měl ve svých schopnostech zničit i nezničitelné, stal někdo, kdo si po příchodu domů musí popovídat se 60 květinami o tom, jak se přes den měly.

Telegraph_Magda_Potos

K práci v Telegraphu se Magda dostala přes inzerát na sociálních sítích zhruba před rokem a od té doby se o četnou telegrafáckou populaci stará jako o vlastní. Podle jejích slov to není v Telegraphu vždycky snadné  – nedostatek světla a klimatizace jí práci ztěžují. Ovšem takové úspěchy jako světelnou rychlostí rostoucí pothos v kavárně nebo agla onema v Coworku všechny technické nedostatky kompenzují.

Autorky: Sofiia Taranenko, Barbora Křížová / Telegraph Coworking

Foto: Erika Kovačičová / Telegraph Gallery

 

Další články