Jak probíhala rekonstrukce budovy Telegraph?

4 5 2020
Architektura telegraph

Zeptali jsme se studia Ječmen, které se postaralo o rekonstrukci budovy Telegraph, na proces přestavby, jejich oblíbené části stavby, nebo čeho bychom si měli všimnout při návštěvě kulturního centra. Přečtěte si rozhovor s Lukášem Blažkem, hlavním architektem.

Povedzte nám o histórii budovy bývalej továrne na Jungmannovej ulici v Olomouci, ktorú ste zrekonštruovali do kultúrneho centra Telegraph. Máte k dispozícii aj historické fotografie?

Budova Telegraphu je torzem zmizelého areálu továrny na telefony a telegrafy Roberta von Lieben. Osoba továrníka je zároveň vynálezcem zesilovací lampy. Podnik se začátkem 20. století stal součástí akciové společnosti pro výrobu telefonů se sídlem v německém Hannoveru. Po první světové válce přechází továrna do tuzemských rukou akciové společnosti Telegrafia. Právě mezi válkami vzniká vlastní budova Telegraphu. V 30. letech elektrovýroba končí a areál slouží různým účelům. Po znárodnění sloužil objekt Telegraphu strojírenskému podniku TOS, a bylo zde učňovské středisko.

Historické plány se bohužel nezachovaly. Fotografie nemáme k dispozici. Udělalo by nám velkou radost, kdyby se fotky vynořily v průběhu času. Historické shrnutí nám poskytl historik architektury Lukáš Beran z Výzkumného ústavu průmyslového dědictví Praha.

Snažili ste sa zachovať pôvodnú stavbu, štruktúru budovy?

Dostali jsme zadání, které se do původní budovy nemohlo vejít. Logicky vznikla nástavba. Subtilní železobetonový skelet, mimochodem v Olomouci unikátní, však na nástavbu nebyl dimenzován. Následovalo posílení základů mikropiloty, bandáž sloupů a další složitá statická zajištění. Lehkost průmyslové budovy se nám podařilo zachovat. Navíc jako historickou stopu necháváme betonový strop se stabilizovanými stopami po stoletém průmyslovém využití budovy. Nyní objekt vstupuje do nové epochy. Z průmyslu do umění a městského života. Zvenku je nový kabát – fasáda ve formě ruční bleděmodré omítky. Je rapatá a v kontrastu k řádu původních továrních oken.

Aké materiály ste použili pri rekonštrukcii budovy? Snažili ste sa zachovať pôvodné materiály?

Telegraph je provozně sendvič. Galerie – cowork – kavárna s atriem – byt a hostovský ateliér, nástavba lounge se střešní zahradou. Tedy mix funkcí. Vše v jedné budově. Respektive v historickém objektu s novou nástavbou. Nástavba je lehká krabička na železobetonovém skeletu. Důvody jsou dva: architektonický koncept – chtěli jsme uvažovat jako vlastník továrny, když mu nestačí stávající prostory, tak nastaví nástavbu ze současného materiálu, tj. lehkých panelů. A druhým důvodem je statika. Budova by opravdu neunesla další zděná či betonová patra. Této úvaze odpovídá materiálové řešení. Historická budova je maximálně obnažená, původní pohledové betonové stropy, atd… A do tohoto kontextu jsou vloženy lehké moderní prosklené vestavby. Nová nástavba je z průmyslových panelů, které se používají u logistických skladů na periferii. Avšak v precizním provedení. Část nástavby, která slouží technologii budovy (vzduchotechnika, vytápění, sklady…), je zabalena v síti z pozinkovaného pletiva.

Ktorá časť budovy je pre vás najobľúbenejšia a ktorá naopak vám dala najviac zabrať?

Tato etážová průmyslová budova má jednoduchý plán. Schodiště probíhá celou stavbou a obsluhuje jednotlivá podlaží. Toto je zachováno. Vložili jsme do budovy stěnu z růžových akustických cihel. Dělí komunikace a jednotlivé provozy. Protože je budova pravidelný skelet, museli jsme vtěstnat sociální zázemí a sklady do úseku schodiště. To bylo těžké.

Oblíbených míst je více. Například otevřené atrium s tribunou na sezení, které je součástí kavárny, bude velmi příjemné místo. 

Na aké „vychytávky” sa môžeme tešiť, čo by sme si mali pri prechádzaní budovy všimnúť?

Stavba je zdánlivě obyčejná, to je však jen první pohled. Je těžké skrýt všechny instalace a potřebná zařízení. To se zde podařilo. Vznikl příjemný prostor v každém podlaží. Budova je pozadí pro umění. Mimo galerii se bude vystavovat ve světlíku, což je prostor nad vstupem, který probíhá souběžně se schodištěm celým domem. Cestou do kavárny pozorujete umění, na které shora padá světlo. Lounge v nástavbě jsme pracovně pojmenovali „byt milovníka umění“. Interiér je převýšený prostor s ochozem, z něhož budou pozorovány vystavené obrazy připevněné na divadelních tazích. Variabilita expozice obrazů je nekonečná.

Myšlenku budovy jako pozadí pro umění, nikoliv vlastní budova jako výstava architektury, jsme přivedli do reality i na štítu k nádraží, kde vzniká nad ochozem prostor pro světelné a výtvarné instalace. Dále je u vstupu na fasádě graffiti stěna. A nad hlavní vstupní fasádou je průběžný ochoz pro umění. Označení budovy je mobil z nerezových leštěných čoček točící se ve větru. A je toho více.

Budova sa prerábala v čase koronavirusu, kedy to sťažilo viacerým obyvateľom každodenný život. Stretli ste sa aj vy s komplikáciami? Ako ste ich vyriešili?

Telegraph se dokončuje, na omezení u nás není čas, pracujeme naplno. Stavebnictví má setrvačnost, krizi očekávám na podzim, to už bude budova hotová. Samozřejmě v době omezení jsou komplikované dodávky a personální nasazení řemeslníků.

Budovu kultúrneho centra ste rekonštruovali viac ako 2 roky. Aké miesto zaujíma vo vašom portfóliu?

Jedinečné. Díky velké důvěře investora a péči stavitele vzniká budova s celou řadou autorských řešení. To znamená, že jsme vyvíjeli unikátní detaily právě pro tuto stavbu, nekompletovali jsme hotová řešení. Takovýto provoz, zvláště v regionu, neřešíme často.

Správnosť konceptu preverí prevádzka. Na čo sa tešíte najviac z celej budovy?

Těším se na živou budovu, která bude v provozu celý den. Práce, zábava, vzdělání v jednom místě. Mix funkcí je zárukou oživení místa. Dnes zastrčená stavba se rozsvítí. Přeji Robertovi Runtákovi, aby měla galerie středoevropský ohlas. A já doufám, že budou mít uživatelé úsměv na tváři, až se dům dá do provozu.

 

Ječmen studio mimo Telegraph právě dokončuje smuteční síň v Zábřehu nebo přestavbu univerzitního objektu Kateřinská 17 v Olomouci, budovu s novou nárožní věží v historickém centru. Dále nový městský blok Šantova. Ve svém portfoliu mají stavby od interiéru, přes bytové domy, rekreační areály, průmysl až po krajinu a urbanismus.

Portfolio Ječmen studio si můžete prohlédnout na jejich webové stránce.

-

Autor: Vera D., Telegraph Gallery