Be2Can 2021

8 10 2021

To nejlepší ze současného dění ve světě kinematografie v říjnu ve vašem kině! Be2Can je výběrová přehlídka prvotřídních festivalových snímků ze tří nejprestižnějších světových festivalů – Benátek, Berlína a Cannes. Do této filmové přehlídky se každoročně zapojují vybraná kina po celé České republice a jejím cílem je dostat k divákům filmy, které nabízejí vhled do aktuálního festivalového dění a v běžné distribuci převážně chybí. 

Program Be2Can se neomezuje na pouhé „uvádění“, nýbrž cílem je kritická selekce a diskuze nejen o filmech samotných, ale i o festivalech, jejich dramaturgii, politice a cenách. Be2Can tak funguje zároveň jako filmová přehlídka, kritická platforma a diskusní fórum. Telegraph uvede sedm vybraných snímků z přehlídky, kterým se nejvíce zadařilo rezonovat ve světě filmové kritiky a na mezinárodních filmových festivalech. V průběhu dvou týdnů tak na diváky Telegraph kina čeká výběr těch nejnovějších a nejlepších filmů posledního roku.

Projekce a samotnou přehlídku Be2Can jsme zahájili gruzínsko-francouzským dramatem Začátek, který dominoval předávání cen na MFF v San Sebastián. 

Jediným snímkem přehlídky původem z USA je film Mainstream z benátského filmového festivalu od režisérky jménem Gia Coppola, vnučky slavného Francise Forda Coppoly. Snímek, jenž se satiricky staví vůči vládě médií, uvedeme v pondělí 11 10 od 20:00. 

Mainstream

Evropský koprodukční snímek Miloval jsem svou ženu uznávané maďarské režisérky Ildikó Enyedi (na Oscara nominovaná za snímek O těle a duši) je adaptací románu Milána Fusta, laureáta Nobelovy ceny za literaturu. Tento soutěžní snímek z festivalu v Cannes uvedeme v úterý 12 10 od 20:00. 

Miloval jsem svou ženu

Koprodukční drama U Petrovovů řádí chřipka je dílem Kirilla Serebrennikova, původem ruského režiséra, jehož filmy jako (M)učedník nebo Léto pravidelně soutěží na předních filmových festivalech jako jsou právě Cannes, Benátky či Karlovy Vary. Tímto dramatem se Serebrennikov už podruhé ucházel v Cannes o Zlatou palmu a my jeho snímek uvedeme 13 10 od 20:00. 

U Petrovovů řádí chřipka

Dalším ruským filmem ve výběru přehlídky je černobílý historický snímek Drazí soudruzi! Od jednoho z nejproslulejších sovětských/ruských režisérů, současníků a kolegy Tarkovského, dnes osmdesátičtyřletého Andreje Končalovského. Tento jeho poslední snímek získal Zvláštní cenu poroty na MFF v Benátkách a my jej uvedeme v pondělí 18 10 od 20:00. 

Drazí soudruzi!

Letošním vítězem Zlaté palmy v Cannes se stal esteticky strhující francouzsko-belgický thriller Titan mladé režisérky Julii Docournau. Úterý 19 10 od 20:00.

Titan

Z Austrálie si do Cannes pro cenu za Nejlepšího herce přijel Caleb Landry Jones za svůj výkon v thrilleru Nitram. Tento na Zlatou palmu nominovaný snímek bude doplněn o úvod a závěrečnou diskusi v angličtině s uznávaným žurnalistou a bloggerem Ryanem Keating-Lambertem, čímž se v Telegraphu přehlídka Be2Can uzavírá ve středu 20 10 od 20:00.

Nitram

A bonus na konec! Ke každému zakoupenému lístku obdržíte voucher na týdenní předplatné do VOD služby Edisononline.

Autor: Michael Bukovanský, Jakub Kraus


 

Další články