
Pověst Jakuba Špaňhela jakožto mimořádného malířského talentu ho provází již od dob studií na pražské Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval v ateliéru Jiřího Davida a Milana Knížáka. Spolu s Vilém Kabzanem, Davidem Adamcem, Františkem Matouškem a Michalem Novotným tvořil uměleckou skupinu Luxsus, která se stavěla proti trendu konceptuálního umění. Skupina byla aktivní do roku 1998 a po dvaceti letech se v roce 2019 představila v Národní technické knihovně. Jakubovy malby prostupují dvě linie – minimalismus, spočívající v mechanickém opakování motivu pomocí malířského válečku a výrazný gestický projev, skrze nějž zaznamenává imprese z architektury, výzdoby i prostoru sakrálních staveb nebo i světských prostorů, například centrálních bank nebo benzínových pump. Jeho díla se nachází v mnoha soukromých sbírkách, ale také v majetku pražské Národní galerie. Špaňhel pocházející z katolické rodiny. Malbě kostelů se věnuje od své diplomové práce, kterou prezentoval v roce 2000. Od té doby jich namaloval již několik desítek. Většinou se však jednalo o vyobrazení jejich interiérů, na kterých ho fascinuje duchovní i fyzické světlo. Zpravidla se jednalo o kostely v Česku, případně Německu, Francii a Španělsku.
Po začátku války v roce 2022 Jakub Špaňhel vytvořil ve spolupráci s Telegraphem benefiční autorskou serigrafii vyobrazující Kostel sv. Ondřeje v Kyjevě na Ukrajině. Výtěžek z prodeje sta kusů, který přesáhl půl milionu korun byl věnován přímo Velvyslanectví Ukrajiny.

Kromě toho vytvořil také serigrafii pro projekt Telegrafiky. Tato grafika zobrazuje životní cyklus motýlů a evokuje pohyb a proměnlivost přírody. Je možné ji zakoupit na našem eshopu.

Aktuálně je Jakub Špaňhel spjat s Telegraphem díky výstavě Game Owner a projektu dánského konceptuálního umělce Sørena Dahlgaarda s názvem Dough Portraits, který zachycuje sběratele s těstem na hlavě s jejich oblíbenými díly z jejich sbírky. Dílo Madonna z roku 2024 si pro svůj originální portrét vybral Radek Slabyhoud.