Již ve čtvrtek 19. 1. čeká Olomouc premiéra – burleska v podání Blue Burlesque Show. Vyzpovídali jsme jednu z performerek, burleskní umělkyni a producentku celé performance, která vystupuje pod jménem Zorya Blue. Jak se dostala k burlesce, jaký největší trapas při burlesce zažila a bývá při vystoupeních nervózní? To vše a mnohem víc nám zodpověděla týden před jejím vystoupením v Telegraphu.
ZORYA BLUE
Protože burleska bude mít v Telegraphu premiéru, nepředstavila byste nám a našim návštěvníkům tento žánr blíže? Co to je burleska? A co je v podání umělkyně Zoryy Blue?
O tom, co je a co není burleska, jsem schopna mluvit i hodinu (smích). Ve velké zkratce je to umění performance, které využívá prvky striptýzu. Burleska může být prostě zábavou, ale může být také poetická, vážná, komická nebo aktivistická. Moje burleska je plná charismatu, energie a ženského empowermentu. Zajímavé je, že na burleskní show chodí v naprosté většině ženy a ze zkušenosti vím, že to lidi překvapuje.
O čem bude show, která nás 19. 1. čeká v Telegraphu?
Pozvala jsem dvě skvělé performerky – Nonnu Karevu z Brna, která rozjíždí brněnskou burleskní komunitu a Rocky Růž, která přijede do Olomouce z Bratislavy. Co nás všechny spojuje – představujeme silné ženské postavy na scéně a nebojíme se i téma feminismu. Budou tam čísla spíše poetická a jemnější, ale i protestní feministické číslo.
Je burleska spíše show, umění nebo je i o něčem jiném? Vy sama pořádáte také semináře. S jakou motivací třeba za Vámi chodí účastníci Vašich kurzů?
Je vše, co chcete, aby byla. V burlesce mě baví ta svoboda a kreativita. Shodou okolností jsem včera začala další edici kurzu burlesky pro pokročilejší studentky. Na začátku jsem se ptala, co mají na burlesce rády. A věřte mi, každá odpověď byla jiná. Někdo má rád kreativitu, spontánnost, svobodu pohybu a pro někoho jiného je to výstup z komfortní zóny a výzva. Někdo jiný se chce spojit s vlastním tělem nebo být součástí skvělé burleskní komunity, která je inkluzivní a nehodnotící. Nejčastější zpětná vazba po workshopech a kurzech je – cítím se lépe ve vlastním těle, cítím se sebevědomá. Miluju to, dává mi to pocit, že moje práce má smysl.
Workshopy dělám i v Olomouci – dokonce den po show – 20. ledna od 18 hodin se koná open class.
Burleskou se živíte, jak jste se původně dostala ke svému současnému povolání?
Burleskou se zabývám několik let. Nejdřív to byl koníček, pak práce po práci a od srpna dělám hlavně to a hrozně mě to baví. Dřív jsem téměř rok pracovala v Heroine, po konci projektu přišel moment, že jsem si řekla – teď je moment se burlesce věnovat naplno. Jsem ráda, jak skvěle se to vše rozjíždí.
Děláte také podcast Už budu!, který se věnuje zejména sexu a intimitě. Jak moc tato témata souvisí s burleskou a čím se například burleska liší od striptýzu, liší-li se nějak?
Nejsem si jistá, jestli s burleskou souvisí, ačkoliv určitě můžou. Spíše asi souvisí s mou zvědavostí, podcast jsou totiž rozhovory s otevřeností. Jsem přesvědčená, že téma sexu a intimity zajímá spoustu lidí, o spoustě věcech se ale vůbec nebavíme nebo je jen šeptáme.
Pokud jde o striptýz – burleska je a není striptýz. Záleží na tom, jak budeme striptýz definovat. Etymologie slova striptýz je strip tzn. svlékat, sundávat oblečení a tease, tedy svádět. Nejde totiž vůbec o to, že něco svlékáte, ale jakým způsobem to děláte, takže striptease je v podstatě synonymum burlesky. Pokud jde ale o striptýz v gogo klubech, tak od tohoto se burleska trochu liší.
Býváte před vystoupením nervózní? A stal se Vám při něm již nějaký trapas? Jak jste si poradila?
Kdysi jsem bývala hrozně nervózní, neměla jsem totiž žádnou dřívější zkušenost s performance a vystupováním. Po desítkách show ta nervozita už není, příp. je, ale taková ta zdravá, která člověka motivuje a nabíjí. Občas taky stresuju před show, kterou produkuju – jestli se něco nepokazí. Trapasy se stávají všem. Většinou, když je nějaký problém, tak to uhraju, že to tak mělo být, nebo si z toho udělám srandu. A lidé to mají rádi – přece jdou na živé vystoupení. Asi největší trapas byl, když se mi jednou zasekl zip u šatů a ani s pomocí publika jsem je nemohla sundat. Takže jsem měla od pasu nahoru korzet a od pasu dolů šaty. Nešlo nic dělat, vzala jsem vějíře a improvizovala. A publikum mě neskutečně podporovalo.
Je burleska čistě dámská záležitost, nebo v ní vystupují i muži?
Většinou vystupují ženy, ale jsou i muži, transženy a nebinární osoby.
Je burleska pro feministky?
Já feministka jsem, takže určitě. Jak jsem zmiňovala, na show chodí většinou ženy, takže burleska má v sobě nějaké kouzlo, něco co potřebují, co se jim líbí. Burleska je hodně o body positivity. Na scéně nejsem sexuálním objektem, ale to já určuju všechna pravidla. Dokonce ženská nahota nemusí být vždy sexualizovaná, může být prostě tělem. Další věc – kurzy nebo workshopy burlesky posilují sebevědomí, holky se lépe cítí ve svém těle, pracují s tím, co mají, s tělem, které mají a ne s takovým, které by "měly" mít ve společnosti, která má absurdní nároky na ženský vzhled a určuje kvalitu ženy hlavně podle jejího vzhledu. A pokud se žena cítí lépe, je víc sebevědomá, dokáže víc ve svém životě. Tohle je ten empowering, který mám ráda.
Čím by podle Vás ženy, které chtějí změnit vnímání svého těla, a vůbec sebe samé, měly začít?
Přijít na workshop :)
Co Vám burleska dala a co naopak vzala?
Dala mi strašně moc. Sebevědomí, skvělou energii a feedback od publika. Kreativitu. Spoustu skvělých kreativních a podporujících kamarádu. Trochu stresu. Vzala mi určitě něco jako work life balance, ale cest la vie.
V Telegraphu vystoupíte poprvé v rámci své značky Blue Burlesque Show. Kam plánujete se značkou vyjet dál?
Připravuju další pravidelné barové show v Praze a Plzni, a pak i větší show, která bude putovat po celém Česku. Rok 2023 bude boží!
Vstupenky na večerní show si můžete zakoupit přímo na našem webu zde.
Autor: Kvido Lotrek