XPRNC #6–10: Smětal, Pohořská, Novák, Vávra, Brázdil

11 3 2021

Ať už se chystáte na dráhu freelancera, rozjíždíte vlastní podnikání nebo chcete být užitečným přínosem ve svém týmu, máme pro vás dalších pět užitečných byznys rad ze života. Od těch nejpovolanějších → úspěšných olomouckých manažerů a podnikatelů. 

 

Matěj Smětal

#6 „Za mě je důležité dělat to, co mě baví a naplňuje. Když se to dělá pořádně a s láskou, úspěch se potom skoro zákonitě dostaví a je jen otázka času, kdy. Moje rada tedy je, najít něco, co vás baví, jste v tom dobří, uživí vás to a nejlépe to pomůže vašemu okolí nebo dokonce světu. Japonci na tento fenomén mají slovo Ikigai.”

  • Matěj Smětal, business developer Smětal Silack

 

Petra Pohořská

#7 „Především poznat sebe sama, zjistit, zda to zaměření/předmět podnikání, které začínám, je mojí vášní. Zápalu pro věc bude potřeba spousty. Podnikání je o tom automaticky a bez jakýchkoliv pochyb obětovat téměř veškerý svůj čas a věnovat ho podnikání a činností s tím souvisejících. Usilovně pracovat, a to dlouhodobě! Čas totiž prověří, zda naše vášeň je opravdová. K tomu všemu je nutno mít spoustu odvahy, vystoupit z komfortní zóny a jít do toho naplno. I přes počáteční neúspěchy to nevzdávat, setrvat a pokud najdete s nadsázkou jen jednoho zákazníka, už máte odbyt.”

  • Petra Pohořská, spolumajitelka ABO valve

 

Petr Novák

#8 „Mým životním mottem je, že člověk se stane úspěšným v momentě, kdy si stanoví smysluplný cíl. Je důležité vědět, co chci dělat, co mě baví, kam chci směřovat a čeho chci dosáhnout. Jak v osobním, tak profesním životě. Následně se postupně přibližujte cíli, i třeba drobnými krůčky. Využívejte příležitostí, věřte si a myslete pozitivně. Mějte respekt k druhému. Tato pravidla se mi osvědčila a rád předávám ostatním.”

  • Petr Novák, jednatel Koyo Bearings Česká Republika s.r.o.

 

Marek Vávra

#9 „Člověk potřebuje mít před sebou neustále nějaký cíl nebo, chcete-li, vizi. Něco, co ho ráno vyžene z postele s chutí do další práce. Ideálně cíl, který má „duši a srdce“ a který roste v čase s tím, kdo se jej snaží dosáhnout. A pak je potřeba vytrvalosti, protože každý políček, každé sražení na kolena je něco, z čeho je třeba si vzít ponaučení, ale je potřeba se z nich oklepat a jít dál za svým cílem.”

  • Marek Vávra, CEO Altair Software

 

Ladislav Brázdil

#10 „Lidem, kteří začínají svou kariéru, doporučuji udělat si hlavně jasno v tom, co je baví. Pro úspěch je potřeba udělat něco navíc, dát tomu víc hodin, být vytrvalejší než ostatní, zkoušet to a hledat řešení tak dlouho, dokud se na něj nepřijde. Zkrátka zakousnout se a nepustit. A to se mnohem lépe dělá v oblasti silného zájmu.”

  • Ladislav Brázdil, jednatel ZLKL, s.r.o. 

 

 

Text: Nikola Prášilová, house manager

Další články