XPRNC #1–5: Morávek, Benýšek, Kapsia, Dohnal, Valta

2 2 2021

Taky jste si všimli, kolik v Olomouci přibývá kancelářských prostorů? A taky si říkáte, kdo je všechny bude plnit? Hezkých pracovních nabídek v oblasti služeb, IT, start-upů.. je tu pořád pomálu. O společnostech s mezinárodním přesahem ani nemluvě. A celkově se zdá, že do podnikání se v Olomouci pouští stále méně mladých lidí.

Jedním z hlavních záměrů Telegraphu je právě podpora podnikání. Proto jsme se rozhodli zprostředkovat pravidelnou dávku užitečných rad od těch nejpovolanějších. Od lidí, kteří uspěli a jejich byznys je zároveň nějak propojen s Olomoucí. Tak snad pro vás budou užitečné.

 

Richard Morávek

#1 „Moje motto: dělat věci pořádně, nebo vůbec. Nic není o jednom člověku, práce je týmová záležitost. Mít správné a motivované kolegy znamená se o ně i dobře starat. Dívám se na věc pohledem klienta, pro kterého je produkt určen. Pokud něčemu věřím, jdu za tím, energie se v pozitivním smyslu vrátí. Dílčí neúspěchy nesmí odradit, dlouhá cesta vyžaduje trpělivost. Jděte i proti proudu, dělejte věci jinak než ostatní. Právě to se může ukázat jako správná cesta.”

  • Richard Morávek, developer & investor (např. Galerie Šantovka)

 

Richard Benýšek

#2 „Co bych doporučil?  Dobré vzdělání, nebát se výzev, nebát se získat praxi v provozu a to na jakémkoliv místě. Dále dobrou jazykovou vybavenost nejméně tří jazyků, řidičský průkaz, podpořit fyzickou připravenost a zdraví. Jako mladý vyrazit do světa na praxi. Zajímat se o svoje okolí, o svoje město/vesnici, o svoji rodinu, o okolní společenské zřízení.”

  • Richard Benýšek, podnikatel v oblasti lesnictví a zemědělské půdy

 

David Kapsia

#3 „Pokud chce člověk zažít v životě adrenalin, podnikání vřele doporučuji. Podnikání přinese do života sebedisciplínu a vytrvalost, nezapomínejte však na pokoru. Co vnímám jako důležité: Nelze nadchnout ostatní, pokud nejsi sám nadšen!”

  • David Kapsia, vrchní sládek a ředitel minipivovaru Kosíř

 

Jakub Dohnal

#4 „Dle mě je velmi důležité hledat řešení "out of box". Nezaseknout se ve svém pohledu na svět, ale hledat protiklady a věcnou kritiku. Obklopit se lidmi, kteří přináší zkušenosti a know-how z jiných oborů a taky číst.”

  • Jakub Dohnal, právník, manažer v advokátní společnosti Arrows

 

Michal Valta

#5 „Jedna z nejdůležitějších vlastností pro úspěšné podnikání je podle mého názoru schopnost a touha získat zpětnou vazbu od svého okolí. Ptát se lidí, jaký mají názor, co by udělali jinak a proč. Co se jim líbí a hlavně nelíbí. Umět snášet kritiku a být za ni vděční. Doopravdy chtít vědět, jak by lidi postupovali a co si myslí. A to i tehdy, když si to nakonec uděláte celé po svém.”

  • Michal Valta, zakladatel viaGood

 

Text: Nikola Prášilová, house manager