Telegraph má novou fasádu!

20 8 2022

Monika Žáková se před rokem zúčastnila rezidenčního pobytu Telegraph Gallery a už tehdy se zrodil nápad, že by mohla vytvořit nový mural. Po roce jsme se konečně dočkali a dílo je na světe. O procesu vzniku nám řekla pár slov.

 

Jakákoliv umělecká tvorba je vždy primárně odrazem autorova způsobu myšlení. Skica pro mural vychází z "ohýbání papíru" a jeho opětovného rozkládání. Tento proces v sobě skrývá až performativní prvky. Skrze hmat jsme schopni zachytit přítomný okamžik. Dá se tedy říct, že obsahovou stránku malby můžeme shrnout jako záznam fyzické přítomnosti. Nikdy však tento proces s materiálem nemám zcela pod svou kontrolou a musím respektovat možnosti a limity probíhajícího dialogu, který je pro mě naprosto podstatný. Nástěnná malba, která vznikla pro Telegraph vychází ze záhybů papíru, které vytváří abstraktní, geometrické vzory. Plochy čtverců se dělí na trojúhelníky, které mohou odkazovat na nekonečno v matematice, stejně tak jako na dětskou hru nazvanou Nebe, peklo, ráj. 

 

Monika Žáková (*1987) je absolventkou pražské Akademie výtvarných umění. Od počátků své tvorby klade důraz na preciznost. Moničinu tvorbu charakterizuje koncentrace a silný fokus na cizelaci technického zpracování jejích obrazů. Je fascinována vrstvením a významovými souvislostmi při řešení vztahu mezi materiály, zejména ve formě plátna a papíru.

 

Rozhovor s Monikou Žákovou nejen o rezidenci v Telegraphu