Street art procházka od Masaryka k Masarykovi

7 9 2021

Zaujal vás mural na fasádě Telegraphu? Víte o tom, že v Olomouci máte možnost vidět spousty dalších maleb ve veřejném prostoru? Vybrali jsme pro vás street art počiny v prostoru Envelopy a Bezručových sadů, které můžete brát jako nápad na sobotní spojení rekreační poobědové procházky s uměleckým zážitkem.

Procházka začíná u kotelny poblíž vysokoškolských kolejí J. L. Fischera, kde potkáte dva muraly, jež vznikly v rámci Street art festivalu (SAFE) v roce 2018. Na jedné straně uvidíte portrét plačícího Tomáše Garrigua Masaryka v obrysu České republiky, za nímž stojí umělec ChemiS. Téma si zvolil kvůli 100. výročí vzniku Československa, protože Masaryk je pro něj symbolem hodnot, jakými jsou demokracie, upřímnost a pravda, přičemž sám umělec v současném světě zmíněné hodnoty nenachází. 

Masaryk 2018

Na druhé straně objektu objevíte malbu, jež nebyla původně plánována. Do Olomouce totiž dojela na vlastní náklady finská umělkyně Salla Ikonen a na zeď zvěčnila stylizovanou podobiznu mluvčí festivalu Romanu Junkerovou ve stylu Muchovy secese, jelikož je velkou obdivovatelkou nejen Muchy, ale i SAFE.

Romana Junkerova

Hned naproti na 17 metrů vysoké čelní zdi kolejí J. L. Fischera je mural od umělce Wasp Elder z Velké Británie z roku 2019, jenž vznikl k 30. výročí sametové revoluce. Motivem ročníku SAFE byla svoboda. Umělec se inspiroval obrazem Tanec od Henriho Matisse a malba symbolizuje mírumilovnou povahu a jednotu sametové revoluce a zároveň rovnováhu a podporu, kterou je třeba dát jeden druhému. Jeho postavy nemají obličeje, aby se neztratila prvotní myšlenka malby, jelikož obličej lidem může někoho připomenout a dílo si poté asociují jinak.

Wasp Elder 2019

Na vedlejších kolejích Generála Svobody se nalézá street art španělského umělce Koctel Kahoolawe, který vznikl ve stejném roce v rámci SAFE na základě stejného leitmotivu svobody. Zvolil taktéž stylizované postavy, jednu se srdcem na dlani a druhou s mírovou ratolestí.

Koctel Kahoolawe 2019

Z druhé strany kolejí J. L. Fischera můžete svlažit hrdlo v pivnici Doga a zároveň spatřit venkovní i interiérovou malbu z rukou Chaoscompany (Dosy Doss a Věra Kopková). V interiéru najdete malbu dogy obklopenou květy z roku 2019 a v exteriéru mural Čmeláka na modrém kontejneru v dětském koutku, podle nějž uzpůsobili i zvolenou paletu barev. Mural kromě líbivé funkce pro děti i dospělé upozorňuje na fakt, že čmeláků kvůli změně klimatu a dalších příčin zaviněných člověkem stále ubývá.

Chaoscompany 2019, 1

Následně se můžete projít skrz Rozárium a Botanickou zahradu do Bezručových sadů, kde na vstupu do Krytu civilní obrany najdete další dílo. Znázorňuje T. G. Masaryka na pozadí české vlajky jako připomínku 100. výročí Československa od Olivera Hellera (vl. jménem Dalibor Vybíral). Artová malba vznikla v rámci Olomouckého majálesu 2018 a autor měl s motivem jasno hned během první minuty po zadání, přičemž se inspiroval malbou obličeje Franze Kafky vylézajícího ze zdi na Žižkově v Praze.

 Oliver Heller 2018

Text: Tereza Holoubková, Telegraph gallery