SCANDI 2024 - Tři pondělky se šesti severskými filmy

15 1 2024 | Autor: Michael Bukovanský

Rok se s rokem sešel a zase můžeme hostit přehlídku toho nejlepšího, co se v uplynulém roce odehrálo v severské kinematografii. Festival SCANDI je zpět! Pro tento jubilejní desátý ročník ovšem nabídku rozšiřujeme. Nepustíme Vám už jen čtyři filmy jako loni a předloni. Je to pro vás evidentně málo... Letos můžete na SCANDI přijít i dvakrát za jeden den, protože v pondělky na přelomu ledna a února Vám uvedeme filmy výjimečně dva. Vždy v pět a v osm večer, pondělky 22. a 29. ledna a 5. února.

Na co se těšit při letošním ročníku? Na herecké megahvězdy severské kinematografie jako je Mads Mikkelsen nebo Trine Dyrholmová, na směsici nejrůznějších žánrů ale taky na filmové legendy severské kinematografie.

Pondělí 22 1 2024

d

17:00 NA CESTĚ S MÁMOU / Á Ferð með Mömmu 

Komedie / Drama
Estonsko / Island, 2022, 114 min
Režie:  Hilmar Oddsson

Tato černobílá islandská komedie s prvky magického realismu získala loni Velkou cenu a cenu pro Nejlepší hudbu na filmové přehlídce Tallin Black Night 2022. Jon je muž středního věku, který žije se svou starou matkou v odlehlé části Islandu. Jeho matka je žena, která má vždy ve všem jasno. Když matka zemře, syn zcela samozřejmě splní všechny pokyny, co má dělat po její smrti. Jon svou mrtvou matku učeše a oblékne, posadí ji na zadní sedadlo svého starého auta, vezme s sebou věrného psa Bresnefa a cesta na druhý konec země, na místo, kde mu matka řekla, že ji má pohřbít, začíná. Doprovázet zesnulého na poslední cestě je přirozeně většinou smutná věc. V této černé komedii je však veselo.

 

d

20:00 BASTARD / Bastarden 

Drama / Historický / Životopisný
Dánsko / Švédsko / Norsko / Německo, 2023, 127 min
Režie:  Nikolaj Arcel

Hlavní tahák letošní přehlídky SCANDI spojuje umění několika mistrů současné severské kinematografie. Dánský režisér a scénarista snímku Nikolaj Arcel se vrací tímto filmem do žánru historického filmu, kdy jeho poslední film tohoto žánru byl snímek Královská aféra, jenž v roce 2012 nominován na cenu Oscar pro nejlepší cizojazyčný film. V případě tohoto filmu navíc spojil své scénaristické síly s dalším mistrem řemesla, s Andersem Thomasem Jensenem, snad současně nejoceňovanějším dánským scénaristou a rovněž aktivním režisérem. Pod hereckou taktovkou pak exceluje megastar světového filmu Mads Mikkelsen. V Česku natáčený snímek si odbyl svou premiéru na benátském filmovém festivalu a byl oceněm na European film Awards v kategoriích Nejlepší herec, kamera a kostýmy. A o čem vypráví?

V roce 1755 se zchudlý kapitán Ludvig Kahlen vydává dobýt drsné, nehostinné dánské vřesoviště se zdánlivě nemožným cílem: vybudovat tu ve jménu krále kolonii. Výměnou za to pro sebe získá tolik vytoužený šlechtický titul. Jediný vlastník této oblasti, nemilosrdný Frederik de Schinkel, se však arogantně domnívá, že tato země patří jen jemu. Když se de Schinkel dozví, že jeho služebná Anna Barbara a její manžel se utekli ukrýt ke Kahlenovi, privilegovaný a zlomyslný majitel vřesoviště přísahá pomstu a dělá vše pro to, aby kapitána vyhnal. Kahlen se nenechá zastrašit a pustí se do nerovného boje – riskuje nejen svůj život, ale i život rodiny uprchlíků, která se kolem něj shromáždila.

Pondělí 29 1 2024

d

17:00 PÍSNĚ ZEMĚ / Fedrelandet

Dokumentární
Norsko, 2023, 90 min
Režie:  Margreth Olin

Hornatá krajina Norska tvoří monumentální kulisu tohoto filmového zážitku z přírody. Na pozadí velkolepé existenciální cesty, jejímž lidským rozměrem jsou režisérčini rodiče, se rýsují prapůvodní síly země. Margreth Olin vytvořila ohromující filmové dílo o životě, smrti, přírodě a prosté přítomnosti ve světě. Na pozadí závratně nádherných horských scenérií rodného Norska se Margreth Olin vydává na existenciální cestu s vlastními stárnoucími rodiči, jejichž lidská přítomnost slouží jako měřítko rozlehlosti nekonečných přírodních prostor. Její rodina zde odpradávna žije bok po boku s přírodou navzdory dobám, kdy prapůvodní síly země ukazují svou nemilosrdnou tvář. Vzájemná láska a celoživotní věrnost jejích rodičů jsou tichým svědectvím o tom, jak se příroda odráží v lidské duši a naopak. Ale ani ta nejpevnější hora není neměnná – a už vůbec ne v době, jako je ta naše. Snímek je norským kandidátem na Oscara.

d

20:00 MUŽ JMÉNEM OVE  / En man som heter Ove 

Drama / Komedie
Švédsko, 2015, 116 min 
Režie:  Hannes Holm

Muž jménem Ove je nejstarším filmem naší přehlídky a diváckým hitem podle knižního bestselleru Fredrika Backmana, jenž si nedávno vysloužil i americký remake s Tomem Hanksem v hlavní roli. Oproti americkému remaku se o švédském originále v hlavní roli s Rolfem Lassgardem dá řici, že si snímek pro svůj osobitý šarm a cynický humor a již vydobyl kultovní status.

Ove je tvrdohlavý a vznětlivý bručoun, který pohrdá všemi kolem a dává jim to zřetelně najevo. Bývalý předseda družstva vlastníků, kterému nedávno zemřela milovaná žena Sonja, nyní terorizuje sousedství jako samozvaný strážce pořádku. Zvrat v jeho životní rutině nastává s příchodem jeho nových sousedů, mladé pákistánské rodiny, jejíž životní styl se mu zpočátku příčí. Když omylem nabourají autem do Oveho poštovní schránky, spustí tím řetězec nečekaných událostí.

Pondělí 5 2 2024

d

17:00 ČTYŘI MALÍ DOSPĚLÍ / Neljä pientä aikuista

Komedie / Drama
Finsko, 2023, 122 min

Držitelka Skleněného medvěda z Berlinale Selma Vilhunen přichází s novou komedií, která si bere za cíl otevřít témata krize středního věku a polyamorie. V dnešní době se zdá, že polyamorie se spojuje výhradně s alternativním životním stylem generace Z. Ale možná, že i někteří z nás, kteří toho v milostném životě už hodně zažili, se ve svých touhách cítí být monogamními vztahy také příliš omezeni. Juulia je úspěšná poslankyně parlamentu a žije ve zdánlivě dokonalém manželství se svým mužem knězem Matiasem. Když však Juulia zjistí, že Matias má už rok poměr s Enni, zhroutí se. Aby zachránila své manželství, zapojí Enni do svého života a všichni začnou žít společně v polyamorním vztahu. Když Juulia přijme nová pravidla, zamiluje se do mladého Misky, který se zdá být z celé čtveřice nejvyzrálejší. Všichni čtyři se vzájemně milují, ale ať se snaží sebevíc, nedokážou se zbavit problémů. Jde o dojemný a lidský portrét čtyř dospělých lidí s bolestmi dospívání.

d

20:00 BIRTHDAY GIRL

Drama
Dánsko, 2023, 95 min
Režie:  Michael Noer

Napínavé detektivní drama o matce, která vytrvale hledá spravedlnost. Svobodná matka Nanna, kterou ztvárňuje evropská filmová hvězda Trine Dyrholm, pozve svou dceru Cille na plavbu zaoceánskou výletní lodí směřující do Karibiku, aby na ní oslavili Cilliny osmnácté narozeniny. Obě mají od cesty velká očekávání a předem připravené plány na to, čím na palubě strávit čas a jak oslavit narozeniny. Hned první večer se však vysněná dovolená změní v noční můru, dojde ke znásilnění – nebo ne? Začíná matčin hon za vyšetřením případu, které komplikuje prostor mezinárodních vod, kde neplatí žádná pravidla. Pravá severská "#meetoo detektivka"!

Filmová přehlídka Scandi chce divákům přiblížit rozmanitost a bohatost aktuální skandinávské kinematografie. Soustředí se na filmy, které jsou úspěšné na festivalech, nebo mají ohlas u lokálních diváků a filmové kritiky. Vybírá žánrově pestré snímky, které zároveň podněcují diskusi nad palčivými společenskými otázkami.

Drink

Při přehlídce SCANDI vás na baru čeká také jeden speciální drink. Jde o naši severskou variaci na Skinny Bitch. Říkame mu Scandi Bitch. Pro všechny případy máme i nealko variantu. Zakoupit si jej můžete rovnou se vstupenkou!

Pokud se chcete o filmech dozvědět víc, můžete se o nich dočíst na oficiálních stránkách přehlídky SCANDI nebo v našem PROGRAMu.

Další články