Telegraph se rozhodl jít dál. Kam? Nejen za hranice Olomouce, ale i za hranice galerie a kina. Poprvé od svého založení spojil síly s filmaři a vytvořil krátkometrážní dokumentární film o výstavě Napojení a specifickém tvůrčím procesu.
Dokumentární snímek Napojení: Ztvárnit Nepopsatelné odkrývá skrze rozhovory podstatu imaginace českých autorů různých generací, jejichž tvorba je intimním svědectvím o spirituálních zkušenostech. Právě to bylo totiž tématem stejnojmenné výstavy NAPOJENÍ, která se v Telegraph Gallery uskutečnila na přelomu roku 2023 a 2024. Režisér Michael Bukovanský, vedoucí programové sekce Telegraphu, se rozhodl zachytit esenci jejich tvorby prostřednictvím záběrů, které představují díla umělců jako Karel Malich, Margita Titlová Ylovsky, Jan Hísek, Jiří Kornatovský, Inge Kosková, Dagmar Havlíčková, Jana Kasalová, Josef Duchan, Petr Nikl, Přemysl Martinec, Taja Spasskova a Alžběta Krňanská, kteří ve filmu vystupují. Snímek z produkce Telegraphu je výsledkem spolupráce Telegraph Gallery, reklamní společnosti Story Factory v čele s Danem Tyrlíkem a Michaela Bukovanského.
Celým dokumentem provází kurátorka Terezie Zemánková, doprovázená umělci z výstavy a architektem výstavy Markem Therem. Samotný dokument sleduje to, co návštěvníkům galerie při procházení výstavy Napojení mohlo lehce uniknout. Každý návštěvník viděl výstavu svýma očima – dokument vám ji ukáže z pohledu samotných tvůrců. Snímek přináší odpovědi na nezodpovězené otázky z výstavy. Není však pouhým pasivním záznamem uměleckých děl, ale živým a dynamickým průvodcem, který diváky vtahuje do světa autorů a jejich vnitřních pocitů.
Ústředním motivem filmu, stejně jako výstavy, se stalo životní dílo umělce již zesnulého Karla Malicha. V dokumentu několikrát sledujeme dílo Pozoruji trhlinu v prostoru, jehož přítomnost je naprosto klíčová. Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že drátěná skulptura a desítky kreseb nezapadají do jednoho celku, opak je pravdou. Kurátorka Terezie Zemánková popisuje skulpturu Karla Malicha jako prostorovou kresbu a prostřednictvím vyprávění účinkujících umělců se divákům dostává bližšího pochopení zaznamenávání jeho vizí. Dokument nám tedy odhaluje souvislosti, které si divák při procházení výstavou snadno nevšimne.
Ve filmu se ještě blíže seznamujeme s tvorbou několika vystavených umělců. Například Margita Titlová Ylovsky popisuje úskalí při tvorbě obrazů, které vznikaly v naprosté tmě. Dále malíři a kreslíři jako Jan Hísek, Přemysl Martinec, Dagmar Havlíčková, Inge Kosková, Taja Spassková, Alžběta Krňanská, Jana Kasalová a Petr Nikl diváky seznamují s tím, jak jejich proces tvorby funguje nebo co v jejich pracích divák může spatřovat.
Film byl poprvé uveden veřejnosti v kině Telegraph dne 23. května a v pražském Kině Pilotů dne 21. června. Tyto exkluzivní události byly obohaceny programem, který zahrnoval diskuzi s tvůrci, jež přiblížila proces vzniku filmu i fungování celého hlavního štábu. Diskuzí provázel šéfkurátor Telegraph Gallery Mira Macík a na otázky vztahující se k vzniku dokumentu odpovídali režisér Michael Bukovanský, produkční Erika Kovačičová, kurátorka výstavy Terezie Zemánková a kameraman Dan Tyrlík.
Pro ty, kteří se nemohli zúčastnit, je k dispozici trailer filmu, fotogalerie z premiéry v Kině Pilotů a rozhovor s režisérem, který nabízí jedinečný vhled do procesu tvorby tohoto dokumentu. I tak však nemusíte zoufat, pokud jste o premiérové uvedení přišli, v Telegraphu pro promítání filmu ještě jistě místo najdeme.