Polské signály

3 9 2022

S pozvolným nástupem podzimu se na několik večerů Telegraph zahalí do červené a bílé. Vrcholí totiž Polská sezóna v Olomouci a my jsme její součástí. Tato polsko-česká iniciativa spojuje několik místních institucí za společným cílem provázat na několik dní Moravu (a Olomouc obzvláště) s Polskem a jeho kulturou. Do světa našich severovýchodních sousedů můžete v Telegraphu nahlédnout skrze tři frekvence vysílaných signálů. Bude kino, debaty a samozřejmě taky výtvarné umění.

Nejsnazší způsob, jak nahlédnout do obrazu společnosti, je skrze její umění, a přesně tomu dáme prostor. Pravidelné filmové projekce v pondělní večery budou patřit současné špičce a novinkám z polské kinematografie, a proto nesou označení KINO PL. Polská kinematografie staví na bohaté tradici a nutno přiznat, že už po několik desetiletí patří nejen díky vyvstanuvším mladým tvůrcům stále k evropské filmařské špičce. Skoro bychom jim kvalitní a odvážné filmy někdy mohli i závidět, ale to už musíte zhodnotit sami. Příležitost tady teď je.

NEZANECHAT STOPY / Żeby nie było śladów
po 5 9 2022, 20:00
59
První film polské přehlídky je druhý celovečerní film Jana Matuszyńského, autora oceňovaného snímku Poslední rodina. Soutěžil loni o Zlatého lva na festivalu v Benátkách a autenticky zachycuje atmosféru a poměry předrevolučního Polska a události roku 1983, které nakonec vedly k pádu totalitního režimu. Zemí tehdy otřásal případ Grzegorze Przemyka, středoškoláka, kterého policie ubila k smrti. Film založený na skutečných událostech sleduje příběh Jurka, jediného svědka, který se přes noc stal nepřítelem státu číslo jedna. Represivní režim se pak snaží využít celý svůj aparát, včetně tajné služby, policie, médií a soudů, aby Jurka a Grzegorzovu matku umlčel. Snímek byl nominován hned ve 13 kategoriích na Polských filmových cenách a jednoho „Orla“ si odnesl za vedlejší roli herec Jacek Braciak.

SONÁTA / Sonata
po 12 9 2022, 20:00
12 9
Snímek Sonáta měli čeští diváci šanci zatím vidět jen na MFF v Karlových Varech a na LFŠ. My jsme se každopádně rozhodli ho exkluzivně přivést na jeden večer i do Olomouce! Rodina čtrnáctiletého Grzegorze se již smířila s tím, že chlapec trpí poruchou autistického spektra. Diagnóza mu byla několikrát potvrzena, a tak se není čemu divit, že rodiče zpochybňují podezření synovy nové asistentky, že chlapec trpí ztrátou sluchu, nikoliv autismem. O to větší je jejich překvapení, když lékař tuto teorii potvrdí. Po úspěšné operaci získává Grzegorz implantát a postupně se otevírá světu, ze kterého byl tak dlouho vyloučen. Konečně také může slovy vyjádřit svůj největší sen; hrát na klavír a koncertovat před plným sálem… Leitmotivem fascinujícího příběhu podle skutečné události je naděje. Naděje, kterou neztratil Grzegorz a kterou postupně znovu našla i jeho rodina. Ojedinělá projekce a filmová lahůdka pro pravé milovníky polské kinematografie.

TICHÁ ZEMĚ / Cicha ziemia
25 9 2022, 20:00
269
Naprostá novinka v české kinodistribuci, a taky debut režisérky a scénáristky Agy Woczcynské, je zneklidňující sondou do krize partnerského života a svou atmosférou si v ničem nezadá s filmy Michelangela Antonioniho. Mladý polský pár si pronajímá prázdninový dům s bazénem na slunném italském ostrově. Bazén je ale prázdný a stává se zdrojem nespokojenosti polských rekreantů. Ignorují fakt, že ostrov čelí nedostatku vody a žádají majitele o okamžitou nápravu. Najatý cizinec, který se má úkolu zhostit, u nich vzbudí nedůvěru a pocit nebezpečí. Spouští se řetězec událostí, kde iracionální a instinktivní jednání odhaluje nejtemnější místa jejich osobností.

TTALK: JAROSLAW PASTUSZAK
6 9 2022, 19:00
69
Pravidelná talkshow TTalk, kde se setkávají osobnosti z oblasti kultury i byznysu, se v září k Polsku obrátí skrze ctěného hosta, kterým bude výtvarník a kurátor galerie Zet, Jaroslaw Pastuszak. Kromě jeho dojmů ze života v Olomouckém kraji mu budete i vy sami moci klást své dotazy spolu s moderátory Robertem Runtákem a Radimem Kašparem. Každá správná talkshow má i svá hudební vystoupení, která tentokrát představí hudebnice s polskými kořeny, Krystyna Pekala.

VÝSTAVA Mateusz Dąbrowski: Absolutely Nothing
16 – 23 9 2022
dabrow
Kinosál tentokrát nebude sloužit jen kinu nebo talkshow. Po dobu jednoho týdne bude sál otevřen veřejnosti s výstavním projektem polského vizuálního umělce Mateusze Dąbrowskeho. V pátek 16. proběhne od 18:00 vernisáž za přítomnosti autora. Výklad svých děl tak zastane spolu s kurátorem výstavy Zbyňkem Janáčkem, a poté otěže převezme DJ.  Mateusz Dąbrowski vystudoval grafiku na Akademii výtvarných umění ve Varšavě, kde aktuálně působí jako vedoucí Ateliéru serigrafie. Věnuje se malbě, grafice a designu, ale vytváří také prostorové objekty a instalace, které v některých případech rozpohybovává pomocí elektromagnetických vln, infrazvuků nebo pohybem vzduchu. Jednu takovou instalaci si budete moci prohlédnout přímo na místě.

Tak teda na viděnou a cześć!

Více infomací najdete v PROGRAMU.

 

Autor: Michael Bukovanský

Další články