Oscaři, Lvi a filmové ceny ve Filmovém klubu Telegraph

1 2 2023

Nový rok, nová sezóna filmových cen a příchod již oceněných snímků z filmových festivalů do české kinodistribuce. Čtveřice únorových filmů ceny už buď má, nebo si na ně teprve brousí zuby. Pondělní Filmový klub Kina Telegraph bude na přelomu února a března věnován právě těm nejzajímavějším z oceněných filmů z celého světa.

po 6 2 2023    20:00    KaprKód

Dokumentární opera je žánrové označení, které pro film používá jeho autorka Lucie Králová. Tato ceněná režisérka a scénáristka za svůj neokázalý film obdržela ocenění pro Nejlepší český dokumentární film na loňské MFDF Ji.hlava, v předvečer této projekce vyhrála Cenu české filmové kritiky pro Nejlepší dokument a film byl dále nominován hned na 3 další České lvy. 

Snímek objevuje rozporuplný příběh progresivního skladatele, experimentátora a prominentního komunisty Jana Kapra (1914–1988), který byl téměř vymazán z oficiální paměti. V 50. letech se natolik proslavil propagandistickou hudbou, že byl oceněn jedním z nejvyšších vyznamenání tehdejšího východního bloku, Stalinovou cenou. Tu však v srpnu 1968 v reakci na ruskou invazi vrátil. Následoval doživotní zákaz uvádění jeho děl. Kapr v té době průběžně natáčel svůj život i svérázné hrané scénky na 8mm filmy. Tyto dosud nikdy nezveřejněné materiály ožívají v hravé rekonstrukci života po smrti, v níž se protíná paměť filmu, doby i Kaprovy hudby s příběhem nabývajícím mytologických rozměrů.

k

po 13 2 2023    20:00    Velká svoboda / Grosse Freiheit

Německé drama o zakázané lásce ve vězeňském prostředí se dostalo do českých kin díky nadšeným reakcím diváků loňské Letní filmové školy v Uherském Hradišti, kde byl tento film vybrán jako nejlepší v sekci AČFK UVÁDÍ. Protagonistou snímku je Hans Hoffman, homosexuál a žid. Obojí ho během 2. světové války dostalo do koncentračního tábora, osvobozením jeho problémy ale zdaleka neskončily. Kvůli paragrafu 175 kriminalizujícímu homosexualitu byl odeslán přímo do vězení a za mříže se v průběhu další dvaceti let vracel znovu a znovu. Jediný stálý vztah v životě si tak vytvořil se svým dlouholetým spoluvězněm Viktorem, odsouzeným za vraždu. To, co začalo odporem a pohrdáním, postupně přerostlo v lásku. Film obdržel ocenění na European Film Awards v kategoriích Nejlepší kamera a Nejlepší hudba a režiséru Sebastianu Meiseovi připadla i Cena poroty MFF Cannes.

j

po 20 2 2023   20:00    Korzet / Corsage

U němčiny zůstaneme. Hold se tam letos urodily skvělé filmy! Historické kostýmní drama Korzet vypráví o rakousko-uherské císařovně Sissi v bravurním podání lucemburské herečky Vicky Krieps, která byla za svůj výkon oceněna cenou pro Nejlepší herečku na European Film Awards i na MFF Cannes. Snímek sklízel v Česku divácký úspěch už na loňském MFF v Karlových Varech, kde se coby nesoutěžní film několik dní držel na špici Divácké ceny deníku Právo, dokud jej nesesadil český dokument Štěpána Vodrážky PSH – Nekonečný příběh. Režisérka Marie Kreutzer přichází s nadčasovým příběhem o odvážně ženě a její nehynoucí touze po svobodě, kterému vévodí Vicky Krieps jako rebelující panovnice, jež se rozhodla vzít osud do vlastních rukou.

Sissi je módní ikonou a ztělesněním mladistvé krásy. Píše se rok 1877 a blíží se její 40. narozeniny, spoutaná svým postavením i nevybíravou kritikou okolí, však nemá velké důvody k oslavám. Chce si zachovat mladistvý vzhled, a tak uzavírá své tělo do stále pevnějšího korzetu. Jaký by ale mohla žít život, kdyby se oprostila od konvencí a pedantského drobnohledu vídeňského dvora?

j

po 27 2 2023    20:00    Velryba / The Whale

Z Evropy za velkou louži, do Hollywoodu. Kultovní americký režisér Darren Aronofsky ve spolupráci s filmovým studiem A24 přicházejí se srdceryvným dramatem o třísetkilovém učiteli Charliem, jenž se snaží najít cestu zpět ke své dceři Ellie. Pod tíhou vlastních traumat se jen složitě vyrovnává s minulostí, uzavřel se ve svém bytě, stresové situace řeší přejídáním, ale na půdorysu svého třípokojového bytu je majákem dobra pro sebe i své okolí.

Film vznikal podle scénáře divadelní hry, avšak největší povyk kolem tohoto snímku působí skutečnost, že ve filmu exceluje americký herec Brandon Fraser. Ten se po několika letech vrací na plátna kin a zatím sbírá za svůj výkon jednu nominaci za druhou. Zlatý Glóbus si zatím odnesl jeho kolega Austin Butler za Elvise. Brzy se však dozvíme, jestli Fraserovi nevyjde třeba BAFTA. Nebo i Oscar? Spousta lidí by mu ho přála.

v

U Oscarů, které se budou letos v LA udělovat už 12. března, ale zůstaneme! Přímo ve večer udílení a i následný den budeme na velkém plátně pouštět krátké filmy, které se dostaly do nejužšího výběru v nominacích na Nejlepší krátký animovaný film a Nejlepší krátký hraný film. Dvě pětice filmů budeme uvádět v rámci loni tolik populárních Oscar Shorts.

Sledujte program KINA a nenechte si žádné filmy ujít. A pokud na filmy chcete levnější vstupné, pořiďte si kartičku našeho Filmového klubu na naší pokladně! Více informací najdete zde: Telegraph Kino v roce 23.

g

Autor: Michael Bukovanský

 

 

Další články