LÉTO: Atrium žije hudbou a letňáky

26 6 2022

Začátek léta vybízí k tomu užít si pohodu a relax. Ideálně na čerstvém vzduchu a v doprovodu skvělé hudby. Nebo filmu? Obojí bude! Většina plánovaných akcí se toto léto odehraje v prostorách atria.

Na hudební žně se mohou těšit příznivci elektronických dunivých beatů i milovníci živé hudby a akustických hudebních nástrojů. V červnu jsou na programu koncerty i Urban Vibes, pravidelný sobotní hudební doprovod k posezení v atriu.

12 7    Salih Hadžiabdić + No Barriers (koncert)

salih

Po čase se k nám vrací i s hudební posilou olomoucký bard a kytarista s nezaměnitelným hlasem Salih Hadžiabdić. Tentokrát ho podpoří Kája Škubala a Jirka Ronny Ročňák, se kterými vystupuje v novém projektu No Barriers. V repertoáru česko-bosenské kapely nalezneme jak vlastní písně, tak cover verze známých světových interpretů pohybující se mezi žánry rock, blues a jazz. 

20 7    Dan Vertígo (koncert)

VERTIGO

Samostatně vystoupí písničkář Dan Vertígo, jehož tvorba se nese v žánru Rocknroll-folkpunk. Má na kontě dvě autorské desky, několik klipů a v hlavě horskou dráhu historek a slovních hříček. Hraje napříč ČR sólově i s kapelou a v současné době na koncerty cestuje šalinou ze Smíchova. V atriu kavárny Telegraphu nám předvede svou sólovou tvorbu. Na koncertě čekejte dunivý kopák i bezbřehou improvizaci!

URBAN VIBES, hudební program každou sobotu od 17:00

URBAN VIBES

Líné letní soboty budou patřit URBAN VIBES, programovému formátu, během něhož se atrium zaplní hudbou buskerů, DJs a jiných hudebních mágů. Červenec bude patřit zejména DJ setům. S dobrým drinkem a jídlem z Telegraph Café si vychutnejte hudební kreace a improvizace v rytmech taneční i odpočinkové hudby.

První červencové Urban Vibes zajistí 2. července klavírista Tomáš Višinka, kterého skalní fanoušci Telegraphu znají jako hlavního kapelníka z naší talkshow TTalk. Následující dva sobotní podvečery budou patřit DJs. Žánry Deconstructed club a hyperpop, které charakterizuje experimentální přístup ke klubové scéně často rezignující na „rovné beaty" a zveličující určité prvky populární hudby zasazené do nového kontextu, přinese 16. července DJ Weirdsky. O týden později se letos poprvé za mixpult postaví Telegraph resident Jonáš Bláha aka DJ KAPUT – digitech lover, dnb head, social media expert. Jeho oblíbené BPM je 173.

 

LETNÍ KINO, každý pátek od 21:00

1 7 2022   MRTVÁ NEVĚSTA TIMA BURTONA

NEVĚSTA

V červenci budou letňáky patřit silným filmovým protagonistům! Začněme loutkovým Johny Deppem z doby viktoriánské Anglie v kultovním animovaném muzikálu Mrtvá nevěsta Tima Burtona! Osobitý styl, skvělé písně a zamilované postavy. Děj filmu se odehrává ve vesnici v 19. století a sleduje příběh Viktora, mladého muže vtaženého do podsvětí, kde je oženěn s tajemnou mrtvou nevěstou. Přestože se život v Zemi mrtvých ukáže být mnohem barvitější než jeho striktní viktoriánská výchova, dospěje Viktor k závěru, že v tomto ani v dalších světech neexistuje nic, co by ho udrželo odloučeného od jeho skutečné lásky...

8 7 2022   THE DISASTER ARTIST: ÚŽASNÝ PROPADÁK

DISASTER ARTIST

Dalším v pravdě nezapomenutelným (anti)hrdinou našeho letňáku bude hlavní postava filmu The Disaster Artist – scénárista, režisér a herec Tommy Wiseau v podání Jamese Franca. Celý název vydařené americké komedie zní The DISASTER ARTIST: ÚŽASNÝ PROPADÁK a vypráví příběh o vzniku filmu The Room, který byl kvůli neumětelství svých autorů po dokončení tak špatný, až se stal kultem. Kdo původní The Room neviděl, nemusí zoufat. Není to pro ucelený zážitek nezbytné, jelikož je tato adaptace z prostředí céčkového Hollywoodu dostatečně tragikomická a současně i inspirující. Poznejte ojedinělý příběh zvláštního úspěchu v neúspěchu. Devatenáctiletý Greg Sestero, student divadelní školy, se během jedné z hereckých hodin seznámí s Tommym. Filmových rolí je málo, a tak se oba muži rozhodnou, že natočí vlastní film, ve kterém budou hrát hlavní role. Tommy je sice podivín, ale o to s větším nasazením a zápalem se vrhá natáčení filmu.  Postupně se ovšem ukazuje, že pracovat s ním nebude úplně jednoduché...

15 7 2022   DĚDICTVÍ ANEB KURVAHOŠIGUTNTÁG

Dědictví aneb Kurvahošigutntág

Protagonista Bohuš v podání Bolka Polívky v komedii Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigtntág nepotřebuje dlouze představovat. Příběh o prostém dřevaři Bohumilu Stejskalovi, který se stane ze dne na den milionářem, je provokativní svou satirizací porevolučního společenského boomu devadesátých let. Hláškami a komikou nabitá cesta k sebepoznání nezestárla a do letního kina dorazí už v pátek 15 7. Na baru bude čekat nachlazená slivovice.

22 7 2022    REBEL BEZ PŘÍČINY

DEAN

Americké drama popisující morální úpadek americké mládeže v období padesátých let patří do zlatého fondu světové kinematografie. Nejen díky herecké legendě Jamesi Deanovi, který zde ztvárnil hlavní roli. Jim, Judy a Platón jsou mladí, rozhněvaní vzbouřenci bez cíle, kteří žijí v odcizené samotě svých protestů, ve světě snaživých, lhostejných a příliš pomalu chápajících dospělých. Možná právě proto je přitahují strmé skalní útesy, na kterých hrají své nebezpečné hry pro tvrdé chlapy. Smutný, zraněný i zraňující hrdina v modrých džínách a červené bundě se stal symbolem dospívající generace, bouřící se proti rodičům a světu, který pro něj připravili. Král teenagerů zemřel, rebel Jim zůstal nesmrtelný.

 

29 – 31 7 2022    FESTIVAL COLORES

Specialitou na konec července je festival Colores, jež do atria vdechne život hned na třikrát. Pátek, sobota i neděle bude jen v rytmech flamenca. V pátek festival zahájí exkluzivní projekce animovaného hudebního filmu CHICO A RITA. V komiksovém zpracování se odehrává melodramatický příběh jazzového hudebníka Chica a zpěvačky Rity. Milostný příběh začíná na konci čtyřicátých let na Kubě a postupně se přesouvá do Spojených států i do Evropy. V tradici těch nejlepších melodramat se pak rozvíjí jejich dobrodružství o věčném hledání vzájemné lásky. Do života jim zasáhne také kubánská revoluce v roce 1959. Důležitou roli hraje hudba, ať už je to jazz nebo populární latinskoamerické písně. Jazz si tvůrci vybrali záměrně, protože byl důležitým inspiračním zdrojem ve vývoji kubánské hudby a kultury vůbec.

29 7 2022    Letní kino: CHICO A RITA 

colores

Poslední červencové Urban Vibes budou rovněž v tónech flamenca. Od 16:30 zahraje v atriu Morenita de Triana, vlastním jménem Stanko Kohútek narozený v Bratislavě. Hře na flamencovou kytaru se věnuje více jak dvacet let. Pravidelně vystupoval jako sólový kytarista ve Vídni, Paříži i v Seville. V červenci 2005 se skupinou Los Remedios vystoupili jako hosté na koncertu světoznámé skupiny Gipsy Kings v Bratislavě a účinkoval v muzikálu Carmen po boku Lucie Bílé. Nedělní podvečer festival Colores uzavře kytarista Petr Vít, jehož hudba zaznívá nejčastěji mezi Iberským poloostrovem a Jižní Amerikou. Šest strun, evokujících zvuk mořského příboje, ozvěny karnevalu či ticho vyprahlých andaluských plání a sladká tečka za první polovinou léta.

30 7 2022    Urban Vibes Morenita de Triana     &      31 7 2022    Petr Vít

b

Pokud chcete o festivalu Colores vědět více, nevynechejte v úterý 18 7 2022 od 19:00 talkshow TTalk, kde bude hostem právě ředitel festivalu Colores – Viktor Šebesta. Kromě našich moderátorů máte i vy šanci se ptát, tak si ji nechte ujít.

Další články