Grammy Awards 2021

14 3 2021

Dnes v noci se budou předávat Grammy.

 

Poprvé jsem živý přenos Grammy viděl před asi patnácti lety (!!) a od té doby rok co rok zůstávám druhou únorovou nedělní noc vzhůru a koukám (letos předávání cen kvůli covidu proběhne o měsíc později).

 

Grammy jsou pro mě synonynem světového hudebního showbusinessu všech žánrů. Umělecká vystoupení, která se během ceremoniálu uskuteční, často vejdou do dějin. Vzpomeňme na legendární show Michaela Jacksona z roku 1988.

Nebo společné vystoupení Sira Eltona Johna a rappera Eminema, kteří ruku v ruce v roce 2001 odzpívali známý hit Stan.

Za zmínku stojí také Amy Winehouse, jejíž vystoupení z roku 2008, které se přenášelo živě z Londýna, hodnotí spousta hudebních publicistů jako snad to nejpůsobivější vůbec.

V pompéznosti hudební produkce předčí Grammy jen máloco (možná jen Halftime Show při finále Superbowlu). Pod jednou střechou se vždy sejde neskutečná skladba umělců, kteří světu ukazují, že „takto se to dělá“. Nemusím být nutně fanoušek všech vystupujícíh umělců a současných (sub)žánrů populární hudby, ale jisté je, že to, co se při Grammy stane, má vždy dopad na budoucí vývoj celého hudebního průmyslu. Samotnou kapitolou je také hostovaní celé show, kterého se v roce 2020 ujala zpěvačka Alicia Keys, které to šlo nadmíru skvěle (viz video níže). Letos uvádí Grammy Noah Trevor, výtečný americký komik a moderátor.

Grammy navíc často reflektují aktuální události. Například ročník 2012 ovlivnila smrt Whitney Houston, která zemřela jen den před předáváním cen. Loňský ročník silně poznamenala smrt Kobeho Bryanta a je skoro jisté, že letos nebude řeč o ničem jiném, než o koronaviru. Jsem zvědavý. Dnešní noc nebude krátká.

 

Živý přenos začíná na ČT Art ve 02:00 v noci z neděle na pondělí 15. 3. 2021, tlumočí Dana Hábová, komentuje Honza Dědek.

 

Autor textu: Jonáš Bláha, tlgrph social media