Giudi v Telegraphu vystupovala v říjnu. Teď míří na Eurovizi!

13 12 2021

Giudi je česká hudebnice a umělkyně, která ve své tvorbě propojuje hudbu s módou, uměním a performance. Média ji často označují jako žánrově fluidní umělkyni. Často také spolupracuje s prvotřídními hudebníky od klasické hudby po glitch. Zařadit ji však můžeme do oblasti Alt Popu a Deep Popu. V současnosti pracuje na svém debutovém albu a v příštím roce míří také na mezinárodní soutěž Eurovize 2022. Proto jsme se rozhodli ji podpořit a zveřejnit tento rozhovor. 

 

Příští rok se budeš účastnit mezinárodní soutěže Eurovize. S jakou zprávou nebo konceptem se tam chystáš?

Budu se účastnit s písní Jezinky. S tou se pojí určitě probouzející se spiritualita právě ve spojení s feminní energií. Moje tanečnice ale nejsou jen cisgender ženy, ale také queer a nebinární osoby. To je nějaké jádro, esence, ze které se vytváří celkový koncept a to, co chceme přinést do Eurovize. Probouzení spirituality skrze pop music. Probouzení empatie skrze hudbu. Probouzení společnosti skrze důležitá a přehlížená témata.

Z čeho máš největší strach ve spojitosti s působením v soutěži Eurovize?

Nemám vyloženě strach v kontextu vystupování. Jde o soutěž obrovského formátu s vysokou sledovaností, která má velký nadnárodní přesah. A proto jsem si plně vědomá zodpovědnosti nad vším, co dělám, co vyslovím a jakým způsobem bych v případě postupu reprezentovala Českou republiku v kulturním kontextu. A jelikož se ve své skladbě opírám o naše kulturní kořeny a mytologii, cítím že do světa mohu přinést i kousek naší krajiny. Přistupuji k tomu jako k přirozenému procesu. Vše co dělám jde ze mě, z upřímnosti, možná i z lehké naivity, ale cítím, že to tak má být.

Proč máš ráda českou mytologii, čím tě přitahuje?

Je to něco na čem jsem vyrůstala. V České mytologii je spousta zajímavých příběhů a metafor, které se dají aplikovat i na dnešní dobu a jsou stále nadčasové. Nebo se jimi můžeme inspirovat a trochu si je upravit podle své vize, což jsem právě udělala já v písni Jezinky.

Pověz nám něco o tvém kreativním týmu. Kolik máš lidí a s čím ti konkrétně pomáhají? 

Za můj kreativní tým považuji všechny, kteří mi pomáhají tvořit. Od hudby, přes PR až po videoklipy nebo styling. Určitě je to můj stálý producent z USA Nic Cooligde. Můj manažer z Londýna Paul z Minimal Surface Labelu. Dále pak art direktor*ka a moje pravá ruka JaCobra, se kterou tvoříme fotky, vizuály, videoklipy, dáváme dohromady nápady na styling, performance a sociální sítě. Často také spolupracuji s makeup artistkou Koki a choreografkou Moninou Nevrlou. Můj 3D Avatar vznikal ve spolupráci s italskou umělkyní Hardmetacore a Žil Vostálovou ze studia GizmoLab. Kreativní nehty má na starosti DancingPuma. Ráda také podpořím a zviditelním začínající české designéry, kteří šíjí udržitelné oblečení. Pro národní kolo Eurovize jsme se spojili se značkami Overall Office a Odivi. Castingy do videoklipů mi často zprostředkovává New Aliens Agency. Produkci mají na starosti úžasná Sofie Veselá a Káťa Nováková a spousta dalších talentovaných lidí, kameramanů, stylistů a dalších.

Který ze současných výtvarných umělců nebo umělkyň je ti svým projevem nejblíž?

Líbí se mi práce od Lukáše Musila, také od Valentýny Janů nebo také Dante Daniela Hartla.

Jak vnímáš své působení v Česku? Cítíš, podporu od lokálních médií, hudebních akcí nebo rádií?

Umělci a umělkyně působící na alternativní scéně a v undergroundu jsou jedna velká komunita. Těžší je dostat se s alternativním přístupem do mainstreamových médií. To bohužel zažívám často. Je zde spousta úplně zbytečných limitů, které si mainstreamová média a rádia vymyslela a stále se jich drží. Nereagují na současné trendy, nereaguji na posun hudební scény a to je podle mě velká škoda.

V čem si myslíš, že vynikáš ve srovnání s ostatními zpěvačkami v kontextu české scény?

Já se nerada srovnávám. Věřím, že když je každý z nás upřímný a má čistý záměr, může vytvořit úžasné a originální věci a najít si přesně to, co ho odlišuje od ostatních. A to přirozenou cestou. Já cítím, že mé nejsilnější stránky leží ve spiritualitě, promyšlenosti konceptů a nerespektování pravidel klasické stavby songu.

Jakým způsobem tě mohou fanoušci podpořit v tom, abys mohla postoupit a reprezentovat Českou republiku v Eurovizi?

Hlasovat je možné přímo na stránkách Eurovize, a to už jen do 15. prosince. Budu moc ráda za podporu.