¿Colores en Telégrapho?

25 7 2022

Španělsko dorazilo do Telegraphu. Nejen nastalými vedry, nýbrž španělskou kulturou, kterou k nám dovezli pořadatelé festivalu Colores! Mezinárodní festival flamenca a iberoamerické kultury funguje v České republice již přes jedno desetiletí a v průběhu svých uplynulých ročníků k nám přivezl zástupy etablovaných hudebníků, tanečníků, umělců i lidí z prostředí tradičního gastra. Letos poprvé se část festivalu bude konat v prostorách naší budovy, a sice v atriu, které o víkendu hned třikrát oživí rytmy flamenca.

29 7 2022    Letní kino: CHICO A RITA

V pátek festival zahájí exkluzivní projekce animovaného hudebního filmu CHICO A RITA. V animovaném zpracování ožívá melodramatický příběh jazzového hudebníka Chica a zpěvačky Rity. Milostný příběh začíná na konci čtyřicátých let na Kubě a postupně se přesouvá do Spojených států i do Evropy. V tradici těch nejlepších melodramat se rozvíjí dobrodružství o věčném hledání vzájemné lásky ve světě intrik a hudebních rytmů. Do života jim zasáhne také kubánská revoluce v roce 1959. Neopomenutelnou roli ve snímku hraje hudba, ať už je to jazz nebo populární latinskoamerické písně, které hrdiny provázejí. Jazz si tvůrci vybrali záměrně, protože byl důležitým inspiračním zdrojem ve vývoji kubánské hudby a kultury vůbec. V Česku ojedinělá projekce ceněného filmu!

29 7

30 7 2022    URBAN VIBES: Morenita de Triana    

Flamenco dělá především kytara a hudebník, který na ni hraje. Dva mistry tohoto nástroje si budete moci poslechnout hned oba víkendové dny. Sobotní Urban Vibes budou od 16:30 patřit hudebníkovi pod pseudonymem Morenita de Triana, vlastním jménem Stankovi Kohútkovi narozenému v Bratislavě. Ten se hře na flamencovou kytaru věnuje více jak dvacet let. Pravidelně vystupoval jako sólový kytarista ve Vídni, Paříži i v Seville. Účinkoval též v tablau El Arenal, které patří mezi nejprestižnější flamencová divadla v Seville. V červenci 2005 se skupinou Los Remedios vystoupili jako hosté na koncertu světoznámé skupiny Gipsy Kings v Bratislavě a účinkoval v muzikálu Carmen po boku Lucie Bílé.

 30 7

31 7 2022    Petr Vít

V nedělní podvečer festival Colores uzavře kytarista Petr Vít, jehož lkavá kytara zaznívá nejčastěji mezi Iberským poloostrovem a Jižní Amerikou. Brněnský rodák Petr Vít je nejen aktivním hudebníkem ale také profesorem brněnské konzervatoře a uměleckým ředitelem festivalů Ibérica a Colores. Za dlouholetou propagaci španělské kultury obdržel v roce 2014 od španělského krále Dona Juana Carlose I. Čestný kříž řádu za občanské zásluhy. Po úspěších v oblasti klasické kytary začal objevovat zcela jiný hudební svět a očarován flamenkem studoval tento styl přímo v centru dění, ve španělské Andalusii, kde získal stipendium španělského ministerstva kultury. Petr Vít prožil mnoho let v andaluské Granadě, která se stala de facto jeho druhým domovem.  Šest strun, evokujících zvuk mořského příboje, ozvěny karnevalu či ticho vyprahlých andaluských plání a sladká tečka za první polovinou léta. Na oba koncerty platí volný vstup, ale v předprodeji si můžete rezervovat svou místenku!

31 7

Od čtvrtka až do neděle bude v prostoru kinosálu součástí festivalové přehlídky také výstava fotografií Petra Víta, který je pořídil na svých cestách po Kolumbii, přičemž se můžete těšit také na skvělou gastronomii v Telegraph Cafe. Přes týden můžete zajít na oběd například tradiční andaluskou studenou polévku Gazpacho nebo na pravý brazilský maminha steak! O víkendu pak čekejte speciální drink a jako sladká tečka budou churros! Tak hasta pronto!

 

FESTIVAL COLORES   28 7 - 31 7 2022

Autor: Michael Bukovanský

Další články