Brány budoucnosti se otevřou Olomoučanům již první týden v říjnu

15 9 2024 | Autor: Kvido Lotrek

V říjnu jde do kin film oscarového tvůrce Asifa Kapadiy 2073, který měl premiéru na začátku září na Benátském filmovém festivalu. Snímek se dá jen těžko žánrově zařadit, jelikož Kapadia využívá svých zkušeností jak z tvorby celovečerních filmů, tak z natáčení dokumentů a jeho 2073 je tak rozkročen mezi typicky fikčním sci-fi a tradičně ne-fikčním žánrem – dokumentem. Někteří tak Kapadiův snímek nazývají dokumentárním thrillerem, jiní zase mezižánrovou výpovědí, mnozí pak varováním. A tím dozajista je, jelikož zobrazuje strašlivou, apokalyptickou budoucnost, po jejíchž kořenech hlavní hrdinka pátrá a zjišťuje tak více o minulosti svého světa. Minulosti, o které se dozvídá formou dokumentárních záběrů a komentářů z naší žité současnosti. 

Koneckonců není odjakživa funkcí sci-fi na základě našich znalostí o současném světě promýšlet různé scénáře, predikovat možný vývoj a nejen se nechat těmito někdy fantaskními představami fascinovat, ale třeba i být varováni? A není tak jen logické, že čím více se budeme odklánět od pohádek, jež se odehrály „před dávnými lety, za sedmero galaxiemi“ (pamětníci si možná ještě vzpomenou na původní překlad úvodních titulků Hvězdných válek) a více se budeme zaměřovat na hard sci-fi vycházející z přijímaných vědeckých teorií a, tak jako v případě tohoto snímku, až dokumentárně vyprávěné filmy, tím přesnějších a možná i (v případě 2073 tedy rozhodně) děsivějších predikcí se dočkáme? 

Stejný úkol si za svůj bere i festival Future Gate, největší festival science fiction filmů ve střední Evropě, jehož 11. ročník proběhne již poslední týden v září. Poté roztáhne křídla svých vizí, příslibů i varování a rozletí se z Prahy do všech koutů republiky. Telegraph má tu čest být jednou z jeho zastávek a představit vybrané snímky programu poprvé i v Olomouci. Olomoučané se tak mohou těšit na filmové novinky, které se ještě neobjevily v širší kinodistribuci, to nejlepší ze sci-fi kraťasů minulého roku, dokumenty i legendy žánru. Jedna taková navštíví Prahu v rámci doprovodného programu. Zajímavý doprovodný program ale nabídne i olomoucká sekce.


Asif Kapadia se netají tím, že se při tvorbě 2073 nechal inspirovat legendárním, experimentálním sci-fi snímkem z roku 1962 Rampa. Kapadia ovšem není jediný, koho film vyprávěný pouze skrze černobílé fotografie a uhrančivý komentář vypravěče, vězně, který se strojem času vrací do minulosti, aby získal v budoucnosti potřebné, ale nedostatkové suroviny, fascinoval a inspiroval v další tvorbě. Není tajemstvím, že Rampa podnítila k natočení filmu 12 opic i slavného režiséra a mimo jiné spoluzakladatele komediální, britské skupiny Monty Python Terryho Gilliama. 


Minulost se nám tak propojuje s přítomností, když příběhy vyprávěné Chrisem Markerem anebo Terrym Gilliamem inspirují současné, mladé tvůrce, jakým je například Kapadia, aby nám předkládali své vize budoucnosti. Kruh se uzavírá. Protože ani my se nechceme jen otáčet za minulostí, ale hledíme se směsicí naděje a obav vpřed, nabídneme olomouckému publiku kromě klasik sci-fi žánru, jakou film 12 opic bezesporu je, i žhavé sci-fi novinky Dcera slunce a Substance, anebo dokument Jiné tělo. Na debatu s Terrym Gilliamem je, bohužel, třeba zajet si na pražské uvedení festivalu, Olomouc však nabídne jiného hosta. Jako doprovodný program k filmu Jiné tělo uvedeme přednášku na téma kyberbezpečnosti, kterou přijede přednést Miroslav Homer. 


Milovníci kraťasů se mohou těšit na pásmo krátkých filmů žánru sci-fi iShorts a nejen pro děti promítáme hned v úvodu festivalu legendární, animovaný film Železný obr

Nabídka je pestrá a každý si vybere. Není důvod váhat, budoucnost také nepočká!

Kompletní program festivalu:

Úterý 1 10 2024

17:00 Železný obr
20:00 12 opic

Středa 2 10 2024

17:00 Věda ve filmu: Jiné tělo a přednáška o kyberbezpečnosti / host Miroslav Homer
20:00 Substance

Čtvrtek 3 10 2024

17:00 Krátké filmy od iShorts
20:00 Dcera slunce