Be2Can festival

4 10 2020

V Telegraphu proběhnou mezi dny 7. až 12. října projekce festivalu Be2Can. Ten stejně, jako předešlé roky, přináší do tuzemských kin to nejlepší z nejprestižnějších filmových festivalů - v Benátkách, v Berlíně a v Cannes.

Tento ročník Be2Can je stejně specifický jako celý uplynulý rok. Vytváření ozvěn festivalů, z nichž velká část neproběhla, nebo proběhla v nějakém alternativním provedení, je nezáviděníhodný úkol. Klade před organizátory festivalů, distributory a kinaře výzvu, jak dostat festivalovou a artovou kinematografii už tak vcelku malému počtu diváků. Sahají tak po nástrojích, které byly až do nedávna doménou nadnárodních mediálních společností jako Netflix, Disney, Amazon atd. Expanze technologie VOD (video-on-demand) tímto směrem sice probíhala již před pandemií a fungovalo zde již několik dobrých platforem, ale jestli měla pandemie nějaké pozitivum, tak právě to, že potřeba alternativního způsobu distribuce a konzumace tento rozvoj urychlila a VOD platformy s artovými nebo třeba dokumentárními snímky se dostaly k většímu počtu diváků. Proto si na letošním festivalu Be2Can užijete filmy nejenom v kině, ale máte možnost si ke každému filmu pustit vybranou kolekci titulů, ale i ty z předešlých ročníků právě prostřednictvím VOD. Více informací najdete na www.be2can.cz

 

V Telegraphu jsme při programovaní sáhli po těch nejosvědčenějších jménech světové kinematografie. Be2Can zahájíme ve středu 7. října filmem Chlast režiséra Thomase Vinterberga. Teorii o tom, že se každý rodíme s malým množstvím alkoholu v krvi a stálá hladinka má možnost otevřít cestu k novému vnímání světa kolem sebe, se zde pokusí otestovat elitní dánský herec Mads Mikkelsen, a to podle scénáře Thomase Vinterberga a Thomase Bo Larsena. V pátek 9. října navážeme netradičním snímkem francouzského režiséra Gaspara Noe Lux Æterna. Více než o film se jedná o filmovou esej. Esej o lásce k filmu, o společnosti viděné očima umělců. Herečky Charlotte Gainsbourg a Béatrice Dalle vyprávějí na natáčení příběhy o čarodějnicích, ale to není všechno. Poslední snímek z našeho výběru bude O nekonečnu Roye Anderssona, který promítáme v pondělí 12. října. Tato úvaha o lidském životě, a to v celé jeho kráse a krutosti, není ničím, co bychom od Anderssona nečekali. Opět se můžete těšit na absurdní divadelní obrazy, vtip, trapnost a soucit.

 

Zavítejte tedy v tomto i následujícím týdnu do Telegraphu. A pokud vás festivalové filmy neoslovily, nezoufejte a přijďte 13. října na předpremiéru animovaného filmu Princova cesta. Tak jako tak, budeme se těšit.

 

autor: Jakub Kraus, telegraph produkce