5 zajímavostí o Telegraphu

30 4 2021

NÁZEV TELEGRAPH

Budova, v níž Telegraph sídlí, v roce 1909 sloužila jako továrna na výrobu telefonů a telegrafů. Stroje, které vymyslel a zdokonalil americký malíř Samuel Morse, udělaly revoluční pokrok v lidské komunikaci. I přesto, že telegrafy se již nepoužívají a poslední telegram v Česku byl poslán v roce 2010, Telegraph i nadále plní původní cíl: šířit informace, vysílat signály a spojovat lidi. 

Budova Telegraph

 

BANDASKA Z HUBU DO KAVÁRNY

Pokud jste byli v Hubu, mohli jste si všimnout točitého schodiště, které vede nahoru do Telegraph Cafe. Této konstrukci říkáme pro její válcový tvar a výrobní materiál bandaska (plechová nádoba sloužící k přenášení tekutin). Zajímavé je, že dřív na tomto místě byl jídelní výtah, sloužící na přepravu jídla z výrobní kantýny pracujícím na dílně. Ted’ ji coworkeři využívají jako rychlou zkratku do kavárny.

Bandaska

 

NEONOVÉ HLAVY

Když se večer procházíte kolem Telegraphu, určitě si všimnete neobvyklé neonové instalace. Jejím autorem je představitel post street-artu, český výtvarník Michal Škapa. Neonové hlavy představují osm hlavních zakladatelů Telegraphu. 

Neony

 

NENAŽRANEC

Od srpna loňského roku stojí na rohu ulice Jungmannova a Smetanova sochařské dílo nesoucí název Nenažranec. Dílo slovenského sochaře Andreje Margoče má upozorňovat na boj s tichým a nenápadným zabijákem cukrem, který milionům lidí na celém světě ubližuje. Podle slov autora velikost jazyka má znázorňovat obrovskou chuť na sladké. Tu podporuje výrazně růžovou a neodolatelnou barvou koláčů. Svým dílem se tak sochař snaží poukázat na velikost tohoto společenského problému.

Nenažranec

 

POKAŽDÉ JINÝ SIGNÁL TELEGRAPH GALLERY

Každý rok jiný kurátor, každý rok jiné pojetí. Unikátní výstava Signál ukazuje vždy novou tvář sbírky Roberta Runtáka. Její proměnlivost odrážel již první ročník, při němž se autoři instalace Martin Drábek a David Vojtuš nesoustředili na samotná díla, ale na fenomén sběratelství jako takový. Stejně jako sběratel mění v čase svou sbírku, měnila se i samotná výstava. Díla tak byla z výstavy odinstalována nebo do ní naopak přidávána. Druhý ročník Signálu je naplánován na léto 2021.

Signál

Text: Nikola Prášilová, Telegraph Hub