4 Filmy z 56. KVIFFu

18 7 2022

Srpnové kino představí filmy ještě čerstvé z letošního KVIFFu. Na 56. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech jsme nechyběli. Místo večírků a pokřikování u červeného koberce náš dramaturg raději pobíhal mezi kinosály, aby pro vás ulovil ty nejlepší, nejzajímavější a nejprovokativnější filmy. Nutno uznat, že letošní ročník přinesl hned několik takových titulů. Skupinka neotřelých českých filmových novinek si zažila svou premiéru i v Hlavní soutěži, hvězdy jako Benicio del Torro, Geoffrey Rush nebo Bolek Polívka převzali ceny za své přínosy kinematografii a ze světa k nám dorazily i už jinými cenami ověšené trháky největších současných režisérů. Některé sice vstoupí do kin až na podzim, ale u nás jsme na srpen nachystali exkluzivní výběr ve Varech uvedených snímků, které by vám měly festival alespoň částečně zpřítomnit i v Olomouci. Čtyři filmové novinky budete mít šanci vidět v srpnové pondělky i s úvodem, jako se ve Varech na projekcích sluší. Netřeba lázeňské město, tisícihlavý sál jako v hotelu Thermal nebo Barťáka, když máme to nejdůležitější, a sice skvělé filmy!

 

1 8 2022     ERUPCE LÁSKY

1 8 2022

Jak žhavá může být láska dvou vulkanologů? Katia a Maurice Krafftovi měli v životě dvě vášně – sebe navzájem a sopky. On přímočarý a odvážný, ona klidná a opatrná, ale vždy stáli spolu. Výzkumníci aktivních sopek spolu prožili na úpatí rozžhavených kráterů většinu společného života. Po celé dvě dekády se tito vulkanologové nechali svádět krásou a nebezpečím bublajících obrů a při své cestě za poznáním zachránili desítky tisíc životů a zevrubně zdokumentovali tento přírodní jev. Jejich neuvěřitelný příběh a autentické záběry sopek pořízené z dechberoucí blízkosti na 16 mm film nyní ožily v kreativním zpracování režisérky Sary Dosy. Oslňující dokumentární hit z amerického Sundance je nejen o vybuchujících sopkách, ale i o dynamice unikátního vztahu dvou svérázných vědců, kteří spolu žijí v situacích na hraně života a smrti. Jak nicotný je člověk v porovnání se silou přírody? A pro co žije ten, kdo může zemřít každým okamžikem?

TRAILER S ČESKÝMI TITULKY

 

8 8 2022     VELKÁ PREMIÉRA

8 8 2022

Jediným českým zástupcem této festivalové ozvěny je nová komedie Miroslava Krobota, který ji loni v létě natáčel právě tady, v ulicích Olomouce. Tímto filmem, kromě nutné poznávačky místních lokalit, ale také nahlédnete do prostředí zkostnatělého starého divadla, kam přijíždí z Prahy sehrát své autorské představení herec a chorobný improvizátor jménem Šnajdr (Pavel Šimčík). Jeho žena Markéta (Klára Melíšková) je už na manželův způsob humoru alergická a její snahy manželskou krizi rozřešit sezením u psychologa nikterak nepomáhají. Šéf místního divadla Grunt (Miroslav Krobot) doufá, že Šnajdrovo excentrické představení bude událostí sezóny, jenže netuší, že se do hry ještě zapojí Šnajdrova babička (Iva Janžurová) s tourretovým syndromem, jeho žena Gruntová (Ivana Plíhalová) a nakonec i on sám. Hlavně, že nebudou (dle divadelního slangu) „šnajdrovat“, tedy rušit představení pro nezájem diváků. Velká premiéra je úsměvnou mozaikou místy nahodile působících příběhů, kde anekdota střídá gag a gag střídá vulgaritu. Rozvláčné tempo vyprávění, absurdní komické situace a herecké výkony celého ansámblu však ve finále dávají filmu punc optimismu, kdy ani ta největší vulgarita z úst Ivy Janžurové snad nakonec neurazí.

TRAILER

 

15 8 2022     MEN

15 8 2022

Britský režisér a vizionářský scénárista Alex Garland, autor uznávaných science fiction dramat jako Ex Machina (2014) nebo Annihilation (2018) nově přesedlal na žánr mysteriózního hororu. Snímek MEN sleduje příběh Harper, která si odjíždí na malebný anglický venkov odpočinout po traumatické události. Stala se svědkem sebevraždy jejího manžela a v hloubi své mysli bojuje s myšlenkou, zda-li nebyla i jejím původcem. Idyla britského venkova je pak narušena přítomností vlezlého domácího, slizkého kněze, přisprostlého chlapečka a podivného nahého stalkera z lesa. Záhadnost místa a pocit sklíčenosti je pak umocněn postupným zjištěním Harper i diváka, že všichni muži, kteří ve vesnici žijí, mají jednu stejnou tvář. Snímek bují hutnou atmosférou, nezapomenutelně mrazivým soundtrackem, režijními nápady a invencí a v hlavních rolích vedle sebe září na Oscara nominovaná Jessie Buckley a chameleonský Londýňan Rory Kinnear. Symbolika, divákova nejistota, humor a krev jsou základní ingredience pro úspěšný horor a Alex Garland to dobře ví. Zkrátka bizarní cesta, kterou si nesmíte nechat ujít.

TRAILER S ČESKÝMI TITULKY

 

22 8 2022    PODEZŘELÁ

22 8 2022

Chan-wook Park, jihokorejský mistr napětí a důmyslné hry s diváckým očekáváním přivezl do Varů svůj žánrový mix mysteriózního detektivního příběhu a romantické komedie. Detektiv Hae-joon je povolán k případu úmrtí muže, který se zabil za nejasných okolností při pádu ze skály. Stín podezření ihned padá na čerstvou vdovu, krásnou Seo-rae, která touto skutečností nevypadá vůbec rozhozená. Zdá se však, že chladná byla pouze ke svému manželovi, mezi ní a vyšetřovatelem totiž začíná vznikat nečekané citové pouto. Není však láska pouhou zástěrkou, jak uniknout zraku policie? Dvojnásobný vítěz festivalu v Cannes, autor tzv. trilogie pomsty a kultovek jako Old Boy nebo Komorná se i letos se svým filmem ucházel o Zlatou palmu. Na KVIFFu na sebe pak snímek Podezřelá upozornil především v divácké anketě, kde několik dní skákal mezi vrchními příčkami popularity. Ti, kdo si zamilovali nedávné megahity Parazita, nebo sérii Hra na oliheň, zde najdou onen ojediněle typická korejský smysl pro humor a vytříbený styl vyprávění.

TRAILER S ČESKÝMI TITULKY

 

Další články