TEFF22
Hilma af Klint: Za hranici viditelného + host David Voda

TELEGRAPH FILM FESTIVAL 2022

Než přímo zahájíme druhý ročník TEFFu, musíme nejdříve dohnat jeden rest. Projekce dokumentárního hitu o malířce Hilmě af Klint měla být už na loňském ročníku uvedena kunsthistorikem Davidem Vodou. Náhlý úraz ale jeho účast na projekcích vloni zcela zhatil. Teď už mu však nic nestojí v cestě. David Voda přijede, film si znovu pustíme a úvod s následnou besedou bude. Ať začneme s čistým štítem.

Začátek 15:00
Jak může někdo malovat abstraktní obrazy roky před Vasilijem Kandinským, Pietem Mondrianem a Kazimírem Malevičem a přesto zůstat zapomenut? Tato otázka stojí na počátku historicky prvního dokumentu věnovaného švédské malířce Hilmě af Klint, pionýrce evropské abstrakce. Od mapování jejího života a zcela výjimečného díla, jež silně ovlivnily dobové myšlenkové proudy spojené se spiritismem a antroposofickou filosofií, se snímek dostává k tématu opomíjené pozice žen v dějinách umění. Výsledkem je portrét fascinující umělkyně, která neustále hledala přesahy naší předmětné skutečnosti a jež se díky své imaginaci dostala až k nadčasovosti – kánonu dějin umění navzdory.
VODA
David Voda je vystudovaný kunsthistorik, básník a kurátor, jenž Hilmu af Klint vnímá jako zapomenutou a zcela nadčasově geniální autorku.

 

Beyond the Visible - Hilma af Klint
Dokumentární
Německo, 2019, 93 min
Režie: Halina Dyrschka
české titulky

h

 

PROGRAM STŘEDA

st 26 10 18:00 komentovka
Komentovaná prohlídka výstavy LAZY 8
→ DETAIL

st 26 10 20:00 film
Slavnostní zahájení + VLASY
Protiválečný hippie muzikál Miloše Formana, našeho nejúspěšnějšího režiséra a rezidenta hotelu Chelsea. Zahajte festival s námi a Let the Sunshine In.
→ DO PROFILU FILMU  → KOUPIT LÍSTEK

6