TEFF22 - Telegraph Film Festival

10 10 2022

Je kino. Je galerie. A mezi tím je TEFF.

Telegraph film festival je minifestival filmů o umění, umění ve filmu, experimentálního filmu a taky pohyblivého obrazu. Tento rok je zpět. Těšit se můžete na promítání, debaty a přednášky a doprovodný program.

tff

AKREDITACE a lístky najdete ZDE
Filmy, besedy, workshopy, komentovky, divadlo. Odehrává se od 26. do 29. října v Telegraphu.

 


PROGRAM STŘEDA

st 26 10 15:00 film
HILMA AF KLINT: ZA HRANICI VIDITELNÉHO + host David Voda
Vzpomínka na TEFF21 a slíbená přednáška o zapomenuté abstraktní malířce Hilmě af Klint.
→ DO PROFILU FILMU→ KOUPIT LÍSTEK

st 26 10 18:00 komentovka
Komentovaná prohlídka výstavy LAZY 8
→ DETAIL

st 26 10 20:00 film
Slavnostní zahájení + VLASY
Protiválečný hippie muzikál Miloše Formana, našeho nejúspěšnějšího režiséra a rezidenta hotelu Chelsea. Zahajte festival s námi a Let the Sunshine In.
→ DO PROFILU FILMU→ KOUPIT LÍSTEK

hair

PROGRAM ČTVRTEK

čt 27 10 10:30 workshop pro děti
Dílna k aktuální výstavě LAZY 8
Interaktivní úkoly a seznámení se s obrazy v rámci aktuální výstavy.
→ DETAIL 

čt 27 10 15:00 film pro děti
TEFF TÉČKO: WEBSTEROVI VE FILMU + host
Na celou rodinu a na nejmenší čeká nová česko-slovenská animovaná pohádka o pavoučí rodince. Film uvede náš host, hlavní animátor filmu Andrej Gregorčok.  
→ DO PROFILU FILMU→ KOUPIT LÍSTEK

čt 27 10 17:00 debata 
Panel: SOUČASNÝ ANIMOVANÝ FILM
Diskuse se zúčastní: Lukáš Gregor (Univerzita Tomáše Bati), animátor Andrej Gregorčok (Websterovi ve filmu) a Vladimír Mráz (QQ studio)
→ DETAIL

čt 27 10 20:00 film 
EOS: SLUNEČNICE
Nový výpravný dokument o nejikoničtější sérii maleb holandského mistra impresionismu Vincenta van Gogha. Výstava na stříbrném plátně.
→ DO PROFILU FILMU→ KOUPIT LÍSTEK

gogh

PROGRAM PÁTEK

pá 28 10 10:00 workshop 8+
Workshop pro děti: ZÁKLADY PLOŠKOVÉ ANIMACE
Děti se v rámci dílničky naučí základům animace a vytvoří si svůj krátký 2D film pod vedením lektorky. Po domluvě je možný workshop i v 13:00.
→ DETAIL     → KOUPIT LÍSTEK

pá 28 10 17:00 film 
Kinopremiéra: TOYEN, BARONKA SURREALISMU
Očekávaný dokumentární portrét přední osobnosti surrealismu a nový snímek Andrey Sedláčkové.
→ DO PROFILU FILMU→ KOUPIT LÍSTEK

pá 28 10 20:00 film 
Česká premiéra: DREAMING WALLS: HOTEL CHELSEA + hosté
Procítěný pohled na genius loci legendárního hotelu Chelsea, kde pobývali  Bob Dylan, Andy Warhol, Patti Smith, Janis Joplin, Jim Morrison, Dylan Thomas, Allen Ginsberg, Jimi Hendrix či Miloš Forman.
 → DO PROFILU FILMU→ KOUPIT LÍSTEK

chelsea

PROGRAM SOBOTA

so 29 10 17:00 divadlo
Petr Nikl: AKČNÍ ŽALMY
Divadelní vystoupení plné masek, písní, pohybu a textů od perfomera, malíře, hudebníka a autora Petra Nikla.
→ DETAIL     → KOUPIT LÍSTEK

so 29 10 20:00 film 
Kinopremiéra: SLUNOVRATY PETRA NIKLA + hosté
Dokumentární portrét renesančního člověka v novém dokumentu Pavla Jiráska. Protagonista i režisér film uvedou.
→ DO PROFILU FILMU→ KOUPIT LÍSTEK

nikl


HLAVNÍ PROGRAM 

Základním kamenem dramaturgie TEFF jsou filmy. Nepřekvapivě. Už víte, jaké?

Headlinerem letošního ročníku je česká premiéra a uvedení snímku Dreaming Walls: Inside the Chelsea Hotel, jež je centrem letošního vizuálu přehlídky. Telegraph tento dokumentární snímek uvede do českých kin ve spolupráci s distribuční společností Artcam. Film vypráví o genius loci newyorkské umělecké scény v legendárním hotelu Chelsea na Manhattanu. Tímto místem prošli básníci, beatníci, hudebníci, designéři, literáti, herci, hipíci a také výtvarníci a režiséři. Vedle Boba Dylana, Allena Ginsberga, Arthuta Millera, Marka Twaina, Jonase Mekase, Keroaca, Warhola, Hendrixe, Morrisona, Patti Smith a zástupů dalších legend různých odvětví umělecké scény se zde objevil také režisér Miloš Forman. Čímž se dostáváme k zahajovacímu snímku TEFF22, ke kultovnímu americkému muzikálu Vlasy. Nesmrtelná filmová adaptace kultovního muzikálu Hair je v pravdě výsledkem Formanova několika týdenního pobytu v hotelu Chelsea. Navíc v časech válkou zkoušené Evropy vnímáme, že je na místě si připomenout snímek, který tolik brojí proti válečnému konfliktu. Přijdťe se naladit na slavnostní zahájení 26. října s welcome drinkem a Let the Sunshine In.

Filmů však uvedeme mnohem víc! Rybník české umělecké scény poznáte skrze dva nové dokumentární filmy České televize, které uvedeme jako kinopremiéry. Nejprve poznáte přední osobnost surrealismu ve výtvarném umění, a sice nový snímek nazvaný Toyen, baronka surrealismu od uznávané režisérky hraných i dokumentárních filmů Andrey Sedláčkové. Druhým filmem mapujícím českou uměleckou scénu je portrét malíře a performera Petra Nikla, který rovněž nedávno vyprodukovala Česká televize. Dokumentární snímek Slunovraty Petra Nikla u nás uvede sám protagonista dokumentu, čímž se bude náš minifestival uzavírat. Nebude to však jediná příležitost, kde budete moci Petra Nikla poznat. V rámci doprovodného programu můžete navštívit i jeho představení plné autorských písní, masek a improvizace! Více v sekci doprovodný program.

Legendární sérii obrazů impresionisty Vincenta Van Gogha budete moci poznat díky uvedení dokumentárního filmu Slunečnice, který promítneme v rámci distribuční iniciativy EOS, tedy Exhibition on Screen - Výstava na plátně. Proč si vybral Van Gogh zrovna slunečnice? Jaké poselství tato série obrazů přináší? Čím se jednotlivé obrazy liší? Co odhalili vědci, kteří tato díla podrobně studovali? Film navštíví vedle Amsterdamu také Londýn, Filadelfii, Tokio i Mnichov, aby odhalil tajemství pěti slavných obrazů slunečnic Vincenta van Gogha a vytvořil jedinečnou virtuální výstavu pro plátna kin.

Letošní TEFF připadá na čas podzimních prázdnin, a tak máme připraveny i projekce pro děti v rámci série TÉČKO! Vezměte s sebou děti na uvedení nové česko-slovenské animované pohádky Websterovi ve filmu, která vznikla na základě cenami ověnčeného a oblíbeného večerníčku o pavoučí rodince Websterových. Film uvedeme rovněž slavnostně za účasti hlavního animátora Andreje Gregorčoka a děti z projekce také neodejdou s prázdnou. Andreje Gregorčoka pak budete moci potkat ještě jednou v rámci doprovodného programu, jelikož bude jedním z debatujích na panelu o současném stavu českého a potažmo slovenského animovaného filmu.  

Z loňského ročníku máme jeden rest, který před oficiálním TEFF22 potřebujeme splnit. Loni premiérově uváděný dokument o osobnosti ze světa abstraktního umění Hilma af Klint: Za hranici viditelného zreprízujeme. Činíme tak, jelikož už loni jsme slíbili, že snímek uvede a podebatuje o něm kunsthistorik David Voda. Tomu však při loňském ročníku do cesty vstoupilo zranění a film byl uveden bez něj. Letošní ročník je tak nápravou ročníku loňského, ať začneme s čistým štítem. Můžete se těšit na jeho odborný úvod a po skončení filmu i krátkou besedu v rámci doprovodného programu

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

Pokud hledáte mezi výše uvedenými filmy více cest ke vzdělání či zábavě, stačí si vybrat. Besedy, prohlídky, debaty, workshopy pro děti, divadlo a afterparties.

čt 26 10 15:00 přednáška
Beseda s Davidem Vodou po filmu Hilma af Klint: Za hranicí viditelného.
Jak je možné, že bylo díly Hilmy af Klint oceněno až v nedávnu? David Voda vám zoodpoví vše, co Vás bude o autorce a jejím přínosu světu výtvarného umění zajímat.
 → KOUPIT LÍSTEK

čt 26 10 15:00 komentovka
Komentovaná prohlídka výstavy LAZY 8
Výstava Farshad Farzankia & Frederik Næblerød: LAZY 8 s výkladem Jana Kudrny. Výstava LAZY 8 představuje díla dánských umělců Frederika Næblerøda a Farshada Farzankia. 
volný vstup

čt 26 10 22:00 zahájovací večírek po Vlasech
K welcome drinku při zahájení festivalu před projekcí se pak zdržte v CAFÉ TELEGRAPH. Prodloužíme provoz baru do 23:00.

pá 27 10 10:30 workshop pro děti
Dílna k aktuální výstavě LAZY 8
Workshop pro malé před prostorem Telegraph Gallery. I ti nejmladší tak mohou zažít výstavu dánské malby Lazy 8, a to pomocí interaktivních úkolů.
volný vstup

pá 27 10 17:00 debata
Panel: Současný animovaný film
Jak si vede český animovaný film? Jaké trendy se dějí ve světě? Jak to vidí tvůrci? Debatovat budou Vladimír Mráz (QQ studio), Lukáš Gregor (UTB) a Andrej Gregorčok (Websterovi ve filmu)
volný vstup

so 28 10 10:00 workshop pro děti
Základy ploškové animace
Malí účastníci kurzu se naučí základům animační techniky a ve formě dílničky si zkusí vyrobit své vlastní krátké animované filmečky. 
→ KOUPIT LÍSTEK (počet míst omezen) Po domluvě je možný workshop i v 13:00.

ne 29 10 17:00 divadlo
Petr Nikl: Akční žalmy
Performativní vystoupení postavené okolo rytmů nástroje buzuki a zvuků mechanických hraček v sugestivní show vhodné pro všechny věkové kategorie v podání všeumělce Petra Nikla. 
→ KOUPIT LÍSTEK

 


AKREDITACE A VSTUPNÉ

Akreditace si zakupte na recepci Telegraph nebo online a akreditační kartu pak obdržíte na recepci při vstupu. Každá akreditační karta Vám zajistí jeden volný vstup na všechny projekce, workshopy, debaty a prohlídky a slevy 50 % na páteční workshop pro děti a také na sobotní vystoupení Akční žalmy.

Čtyřdenní akreditace: 480 Kč (Plné) / 420 Kč (Snížené)
Jednodenní akreditace: 250 Kč (Plné) / 200 Kč (Snížené)

Lístky na jednotlivé body programu zakoupíte také online na GoOutu nebo na místě. Více naleznete v sekci PROGRAM.

Snížené vstupné platí pro děti, studenty do 25 let včetně, seniory po dovršení věku 65 let, držitele průkazu ZTP. 

 

MÍSTO KONÁNÍ

Telegraph (Jungmannova 3)
49°35'26.6"N 17°16'34.6"

Další články