Videocast Propagace v kreativních průmyslech: Jančo, Vicena, Janků

2 3 2023

 

Každý průmysl potřebuje propagaci, i ten kreativní. Proto jsme se rozhodli oslovit experty v oboru, kteří vědí, jak prodat nejen svá díla, ale i sami sebe. V Telegraph kině bude debatovat designérka Renáta Jančo, grafická designérka Kateřina Janků, designér a konceptuální umělec Ondřej Vicena. V prezentaci kombinované s diskuzí se zamyslíme nad otázkou, zda mohou být umělci i dobří obchodníci.

Živí vás kreativa? A máte pocit, že by vás mohla živit ještě lépe? Nebo se teprve chystáte udělat první krok k umělecké samostatnosti a potřebujete dodat lekci odvahy? Událost je vhodná pro všechny, kteří se chtějí posunout v oblasti propagace a marketingu kreativních činností.

 

Textilní design / Renáta Jančo

Renáta Jančo se zabývá návrhy a vlastní výrobou módního a textilního umění, se zaměřením na tradiční řemesla a přírodní materiály. Ve své tvorbě se snaží navázat na rukodělnou tradici a využívá staré textilní řemeslné techniky tak, aby se staly součástí moderního světa. Jejím unikátním dílem je výroba živočišného materiálu z ovčího rouna až po samotný tkaný výrobek např. ručně tkaný koberec, ke kterému používá tradiční nástroje – kolovrat, tkalcovský stav nebo jehly, kterými plstí akustické nástěnné panely do moderních interiérů. Poptávka její tvorby sahá do interiérových studií v České Republice i v zahraničí, mimo jiné se letos chystá svou značku prezentovat v severských zemích. Svou dlouholetou zkušenost s fotografií nyní už jen využívá ve svůj prospěch a říká, že "nedokáže sedět na dvou židlích".

 

Optiqa / Ondřej Vicena

Optiqa je brýlařské studio, které již po několik let vytváří archiv brýlí z různých období, jímž se inspiruje při vývoji vlastního designu brýlových obrub. Optiqa je prvním koncept storem v Praze s unikátními new old stock vintage brýlemi z celého světa, které nabízí a osazuje skly skrze síť spřátelených optik. Jako studio navrhuje obruby pro českou značku brýlí Okula Nýrsko, spolupracuje s filmovými ateliery na Barrandově a modelingovými agenturami, přičemž vyvíjí design zakázkových brýlových obrub ve vlastní dílně. Zakladatel studia Ondřej Vicena je rovněž autorem knihy a výstavy Brejle a okuliare, Design brýlí v Československu, která mapuje tradici lokálního brýlařství.

 

Grafický design / Kateřina Janků

Kateřina Janků se zaměřuje na autorskou ilustraci a grafický design. Ve své tvorbě často spojuje roztříštěné postavy a tvary s abstraktními motivy, ke kterým používá barevné přechody a struktury. V současné době pracuje na volné noze. Spolupracuje například s Univerzitou Palackého, pivovarem TVARG, či festivalem Letiště. Vystudovala střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a následně Výtvarnou tvorbu se zaměřením na vzdělávání na Univerzitě Palackého v Olomouci.

 

Záznam přednášky pochází z 2 3 2023.