Věda ve filmu: VĚC aneb dokonalý parazit?

28 11 2023 / 18:30

Věc je kultovní sci-fi horror o neznámém organismu terorizujícím vědce na polární stanici. Přestože je titulní „Věc“ z vesmíru čistě dílem fikce, může nám pomoci pochopit některé zajímavé biologické procesy probíhající na naší planetě. Od horizontálního přenosu genetické informace, přes mimikry a adaptace až po genovou „paměť“. Společně si „Věc“ rozpitváme a dáme pod mikroskop, abychom se podívali, jak se liší realita od hororové fikce, a v čem jsou si naopak až děsivě podobné...

Ve spolupráci se spolkem studentů a přátel vědy UP Crowd přinášíme další filmové promítání s následným pohledem vědy na téma snímku. Základnou spolku je Univerzita Palackého v Olomouci a jeho cílem je především popularizace a propagace vědy. Pořádá přednášky, akce pro školy, stánky s experimenty a na sociálních sítích můžete sledovat také projekt Vědátor.

d

 Tentokrát Vám bude přednášet popularizátor vědy Svatopluk Skoupý. Studuje a pracuje na katedře Botaniky Univerzity Palackého v Olomouci, kde se zabývá populační genomikou a biogeografií mikroorganismů, zejména extremofilních půdních sinic.

Slavný hororový snímek a podle mnohých žánrový milník vypráví o skupině vědců z výzkumné stanice na Antarktidě, čelící mimozemské hrozbě.

d

Když skupina vědců z výzkumné stanice na Antarktidě přihlíží tomu, jak se jejich norští kolegové snaží zastřelit psa, netuší, co se za celou akcí skrývá. Brzy však zjistí, že zvíře je přenašečem mimozemského organismu, který dokáže ovládnout a napodobit rozličné živé formy. Atmosféra mezi výzkumníky houstne. Kteří z nich se stali hostiteli? A dá se v takové situaci vůbec někomu věřit? Ačkoli dobové ohlasy filmu kultovního režiséra Johna Carpentera vytýkaly, že je pomalý, ponurý či depresivní, své velkolepé renomé si Věc budovala během let, a to také díky uvedení na videokazetách. Dnes je pak dokonce považována za jeden z nejlepších hororů všech dob. Svůj podíl na tom má jistě přesvědčivé vyobrazení zvolna sílící nedůvěry, houstnoucí napětí i krvavé surové scény ukazující, jak invazivní organismus se svými hostiteli nakládá. 

české titulky
Sci-Fi / Horor / Thriller / Mysteriózní
USA, 1982, 109 min
Režie: John Carpenter

Změna programu vyhrazena.

6
Není to TEFF