Sběratelství současného umění
Barbora Vanická Čápová

17 9 2025 / 18:00
kinosál art přednáška

V přednáškovém cyklu Sběratelství současného umění se od úspěšných i začínajících sběratelů či kurátorů a odborníků na investice do současného umění dozvíte, jaké impulsy je dovedly k zájmu o trh se současným uměním. Prozradí, jakým způsobem svou sbírku tvoří či pomáhají vytvářet, a jaká jsou jejich kritéria při výběru konkrétních děl. Přednáškový cyklus je určen úplným laikům se zájmem o umění, tak i sběratelům, kteří si lámou hlavu nad tím, jak svoji sbírku zhodnotit nebo vytvořit pozoruhodnou a ojedinělou kolekci.

Přednášet bude teoretička a kurátorka Barbora Vanická Čápová.

 

Barbora Vanická Čápová je vizuální teoretička s přesahy do kurátorství. V roce 2023 dokončila doktorské studium na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem, ve kterém se věnovala fenoménu umělec-kurátor a aktuálním možnostem produkce, prezentace a percepce umění na pomezí fyzického a virtuálního rozhraní. V roce 2023 vydala tématickou knihu Is It Just a Myth? Vidět dvojmo a od roku 2024 vede projekt pro podporu a prodej současného umění Livebid Originals. Je členkou programové a odborné rady platformy Fotograf Zone a součástí redakčního týmu SWARM MAG. V průběhu posledních let přispívala do magazínů Artalk, Czechdesign či Material Times.

Ve své prezentaci se pokusí fenomén sběratelství zasadit do širšího rámce online prostoru. Nastíní potenciál a úskalí online nákupu uměleckých děl a pomůže diváctvu s orientací v progresivních způsobech prezentace umění ve virtuálním prostředí, které jim mohou posloužit jako zajímavé rozšíření dosavadních inspiračních zdrojů i jako nástroj pro vlastní vědomé prohlubování vizuální citlivosti vůči digitálnímu prostředí.  

 

Změna programu vyhrazena.

kinosál
Cena
100/50 Kč