TEFF24
Panelová debata – Město budoucnosti: Dan Merta, Petra Hlaváčková, Zuzana Hudeková

12 10 2024 / 18:00
kinosál TEFF festival debata

Spojení motivů architektury a transfigurace přímo vybízí k polemizování nad kontrastem mezi minulostí a budoucností. Tato proměna se může týkat účelů budov, celkových architektonických trendů nebo veřejného prostoru, a proto jsme si pozvali vedoucí osobnosti z naší umělecko-architektonické scény. 

Debaty se zúčastní:

Dan Merta vystudoval dějiny umění a estetiku na Filosofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Jako kurátor působil i na Pražském hradě, avšak jeho kariéra sahá daleko za hranice výtvarného umění. V letech 1996 – 2000 pracoval jako vedoucí odboru kultury Praha 3 – Žižkov, kde spoluzakládal novodobou tradici žižkovského masopustu a vinohradského vinobraní. Byl jedním ze zakladatelů Iniciativy za novou Prahu a Tady není developerovo (2011). Od roku 2001 vede Galerii Jaroslava Fragnera v Praze.

Petra Hlaváčková je česká historička umění, kurátorka, dokumentaristka a publicistka, jejíž tvorba se soustředí na architekturu, urbanismus a feministické teorie. Její výzkum se prolíná se sociologií a genderovými studiemi, přičemž feministické perspektivy využívá jak v teoretickém, tak praktickém rámci.
Petra Hlaváčková studovala dějiny umění na Masarykově univerzitě a věnovala se především architektuře 20. století, například v projektu Brněnský architektonický manuál. Dále pokračovala doktorským studiem na UMPRUM. Kurátorsky působila ve 4AM Fóru pro architekturu a média v Brně a je také autorkou několika dokumentárních filmů. Z její současné aktivity bychom mohli zmínit výstavu Osvobozený prostor: péče - architektura - feminismus v Galerii města Bratislavy, na které se v roce 2023 podílela. Aktuálně působí jako hostující profesorka programu Gender and Space na Akademii výtvarných umění ve Vídni

Zuzana Hudeková s vyznamenáním absolvovala Mendelovu lesnickou a zemědělskou univerzitu v Brně (Česká republika), obor krajinářská architektura. Doktorské studium v oboru urbanismus a architektura absolvovala na Ústavu urbanismu Fakulty architektury (Slovenská technická univerzita, Bratislava, Slovensko). Je držitelkou autorizace Ministerstva životního prostředí Slovenské republiky v oboru kvalifikace a způsobilosti pro přípravu dokumentů v oblasti ochrany přírody (2003). Jako krajinářská architektka zpracovává dokumenty v oblasti ochrany přírody, navrhuje plány a projekty v oblasti městské a krajinné zeleně a volných městských prostorů.
Zuzana Hudeková má více než dvacetileté zkušenosti s vedením projektů v oblasti životního prostředí, krajinářství, udržitelného rozvoje a územního plánování. Působila jako subkoordinátorka slovenské Národní adaptační strategie - zodpovědná za kapitolu „Urbanizované prostředí“ a zároveň pracovala jako konzultantka pro Úřad vlády SR. V Útvaru hlavního architekta Bratislavy byla zodpovědná za realizaci různých projektů, zejména v oblasti udržitelného rozvoje měst.

Moderuje Mikuláš Nalepa.

 

CO NAVŠTÍVIT VE STEJNÝ DEN TELEGRAPH FILM FESTIVALU?

20:00  PŘEDPREMIÉRA: Architektura ČSSR 58-89 (2024);   160 Kč // pro akreditované zdarma
Celovečerní výprava za portréty unikátních staveb Česka i Slovenska, které vznikaly v předrevoluční době, doplněné o svědectví předních architektů, nabízí snímek Architektura ČSSR 58-89 od Jana Zajíčka.

https://telegraph.cz/teff

 

FESTIVAL PASS (4 DAYS) nezahrnuje vstup na zahajovací performance TRANSFIGURATION, ale zajištuje na ni slevu 22 %.

S CINEPHILE PASS (4 DAYS) máte vstup na performanci TRANSFIGURATION zdarma. 

Stačí pouze předložit platnou akreditaci při nákupu vstupenky nebo u vstupu.

 

Změna programu vyhrazena.

kinosál