Hledáme historii Telegraphu

4 1 2021

Prošli jste v minulosti prostorem Telegraphu? Prožili jste uvnitř něco? Bydlíte nedaleko a jste zvyklí vídat naši budovu v průběhu času? Potřebujeme vás (a vaše zážitky). 


Výrobna nábytku – továrna – učňovské středisko. Současná koncepce Telegraphu navazuje na bohatou historii různorodých funkcí. Torzo stavby, jakožto sídlo společnosti Telegrafia, vzniklo mezi dvěma světovými válkami. Jeho základem byla již starší tradice průmyslové výroby započatá výstavbou továrny na počátku století. Ta byla určena k produkci telefonních a telegrafických strojů. Po dalších úpravách a poválečném znárodnění se zde usadily dílny učňovské školy podniku TOS zaměřujícího se na výrobu obráběcích součástek. Středisko v budově fungovalo až do roku 1989, kdy jej vystřídaly prostory chladírenského podniku.


Historie vytváří genia loci. A my věříme, že historii tvoří hlavně lidé. Hledáme proto jakékoliv vzpomínky, zážitky nebo dobové fotografie, které by nám pomohly doplnit příběh místa, jímž prošly generace pracovníků, studentů, jejich blízkých, ale i náhodných kolemjdoucích. Máte-li cokoliv z výše uvedeného, neváhejte se ozvat na sarka.novakova@telegraph.cz / info@telegraph.cz.
 

Autor: Šárka Nováková, Telegraph Gallery

(zdroje foto: iDnes.cz, Sbírka obrazového a fotografického materiálu Státního okresního archivu Olomouc, archiv Robert Runták, archiv Martin Novotný,