Jake Chapman
FLOTSAM & JETSAM

5 9
galerie výstava

Vernisáž 18:00

 

Výrazy flotsamjetsam označují v angličtině téměř totéž – na hladině plující trosky. Až na drobné rozdíly: zatímco flotsam jsou trosky vyplavené na hladinu po ztroskotání lodi, jetsam označuje předměty, které sama posádka vyhodila přes palubu, aby se v nouzi zbavila části lodního nákladu. Pocit tísně a kulturní vyprázdněnosti jsou ústředními prvky výstavy současného britského umělce Jakea Chapmana v Telegraph Gallery. Chapman se v posledních letech v rámci svojí tvorby zabývá nejen vzpomínkami na společnou práci s bratrem Dinosem Chapmanem v 90. letech, ale také kulturní pamětí spojenou s dnes již zaniklou kontrakulturou 60. let.

Centrální prostor galerie zaujímá auto Volkswagen Brouk z 60. let, jehož motory v určitých časových intervalech startují a vypouští ven výfukové plyny, čímž se stává ekologicky (ne)přátelskou připomínkou minulé doby zmařených nadějí a ztracené nevinnosti. Ozdoben agitačními hesly a (ne)vhodnými slogany, stojí tento symbol „svobody“ jednotlivce v obklopení přetvořenými plakáty z května roku 68, bannery se smajlíky a také řadou novodobých jógou inspirovaných maleb a dřevořezbami zvracejících afrických bohů, totemových masek a zohaveného sněhuláka. Toto jsou vyplavené trosky současné kultury a akceleracionistické budoucnosti.

Jake Chapman do povědomí mezinárodní umělecké scény dostal na počátku 90. let v Londýně jako součást hnutí YBA (Young British Artists). Od roku 1991 spolupracoval se svým bratrem Dinosem Chapmanem, se kterým společně vytvořili řadu ikonických děl, například velké sklolaminátové figuríny deformovaných dětí, parafráze děl Francisca Goyi a Williama Hogartha, série „vylepšených“ akvarelů Adolfa Hitlera nebo velkolepého díla Peklo vytvořeného ze zmrzačených figurek vojáčků, které anglický kritik umění Brian Sewell označil za první významné umělecké dílo jednadvacátého století. Od roku 2020 se bratři vydali každý svou vlastní cestou.

 

kurátor: Mark Sanders

galerie
Cena
Vernisáž zdarma, Výstava 50 Kč / Členové TLG CLB zdarma
Není to TEFF