Kde se vzal, tu se vzal Nenažranec

25 8 2021

Velká růžová socha stojí před budovou Telegraphu už nějaký ten pátek (od srpna 2020). Víte ale, jak se jmenuje a proč se u nás objevila?

Plastika se ocitla v prostranství před galerií v rámci festivalu Sculpture line, což je sochařský festival konající se po celém světě. Ve veřejném prostoru představuje díla nejen domácích, ale i zahraničních umělců tzv. “pod širým nebem”. Instalací soch do veřejného prostoru se snaží o rozvíjení kulturního potenciálu dané lokality a komunikaci kolemjdoucích s uměním, čímž pomáhá socializovat veřejný prostor a posouvat kvalitu obyvatel měst. 

Nenažranec

 

Festival vznikl v Praze v roce 2015, kdy jej iniciovali sami umělci, jelikož cítili potřebu svá díla nabídnout široké veřejnosti a ne se jen prezentovat v uzavřených prostorách galerií. Postupně se rozšířil do dnešního stavu, kdy se koná ve 40 městech 15 zemí světa. Festival tak pomáhá představovat české umělce v zahraničí a naopak zahraniční autory u nás.

Před Telegraphem najdete plastiku “Nenažranec” od slovenského sochaře Andreje Margoče. Socha je vyrobena z epoxidu a pochází z cyklu FAT, který autor věnoval boji proti tichému zabijáku - cukru. Jedná se o stylizovaný jazyk, jenž znázorňuje velkou chuť na sladké, což podporuje i výrazná růžová barva. Tímto cyklem se sám autor snaží skončit se závislostí na cukru a poukazuje na společenský problém posledních pár desítek let.

Andrej Margoč (*1977) je absolventem Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, kde stále žije a tvoří. Má za sebou řadu samostatných i kolektivních výstav nejen na Slovensku a v ČR, ale i v zahraničí. V současné době se jedná o jednu z výrazných postav sochařství své generace.

 

Text: Tereza Holoubková, Telegraph gallery