Videocast Sběratelství současného umění: Lucie Drdová & Nicole Stava

8 2 2023

 

V přednáškovém cyklu Sběratelství současného umění se od úspěšných i začínajících sběratelů či kurátorů a odborníků na investice do současného umění dozvíte, jaké impulsy je dovedly k potřebě zajímat se o trh se současným uměním. Prozradí, jakým způsobem svou sbírku tvoří či pomáhají vytvářet a jaká jsou jejich kritéria při výběru konkrétních děl. Přednáškový cyklus je určen úplným laikům se zájmem o umění i sběratelům, kteří si lámou hlavu nad tím, jak svoji sbírku zhodnotit, či vytvořit pozoruhodnou a ojedinělou kolekci. Přednášet bude historička umění, galeristka a kurátorka Lucie Drdová a ředitelka společnosti Art 4 Bechyně Nicole Stava.

 

Lucie Drdová je historička umění, galeristka a kurátorka. Ve své profesi propojuje akademické vzdělání (Seminář dějin umění Masarykovy univerzity v Brně a Univerzita užitého umění ve Vídni) s odbornou zkušeností z evropských výstavních institucí (Muzeum moderního umění nadace Ludwig ve Vídni a Akademie výtvarných umění v Praze). Vedle kurátorské činnosti – byla například kurátorkou výstavy Ronyho Plesla s názvem Stromy rostou z nebe, která byla součástí oficiálního programu La Biennale di Venezia 2022 v sekci Collateral Events – rovněž přednáší a publikuje. Zaměřuje se na témata týkající se institucionálního kontextu současného umění, galerijní praxe a tvorby současných umělců, a dále píše o uměleckém trhu pro česká odborná média a časopisy. Na základě zkušenosti s vedením privátní galerie v Berlíně založila v roce 2012 vlastní galerii (Lucie Drdova Gallery) se zaměřením na současné umění s pobočkami v Praze a Bruselu. Ve spolupráci s dalšími galerijními subjekty kultivuje společný prostor. Spoluzaložila asociaci, jejíž cílem je rozšiřovat povědomí o činnosti českých galerií (Aliance galerií současného umění a její iniciativa SUMO Prague).

 

Nicole Stava vede společně se svou sestrou Silvií společnost Panství Bechyně, kde se mimo jiné dlouhodobě věnuje uměleckému obchodu v mezinárodním prostředí. Současně působí jako ředitelka společnosti Art 4 Bechyně, která iniciujuje rozsáhlý projekt výstav současného umění a sochařského parku na zámku Bechyně. Řadu let působila na pozici senior konzultanta pro rozvoj podnikání v aukční síni Christie’s v Praze, Vídni a Londýně. Od roku 2009 vlastní firmu Nicole Stava Art Acquisitions and Sales, která poskytuje komplexní služby v mezinárodním uměleckém obchodu. Od roku 1998 do roku 2001 pomáhala prof. Vladimíru Preclíkovi organizovat letní výstavy v zámecké sýpce, tehdy Muzeu Vladimíra Preclíka. V té době vznikala rozsáhlá zámecká sbírka českého současného umění. V roce 2002 byla kurátorkou obsáhlé výstavy keramických objektů Pabla Picassa též ze soukromé rodinné sbírky. Následně studovala v magisterském programu Cultural and Creative Industries na londýnské King’s College. Již během studia se začala věnovat profesní kariéře na trhu s uměním, a před dvěmi lety opět převzala kulturní management a péči o sbírky na zámku Bechyně.

 

Záznam přednášky pochází z 8 2 2023.