Podcast Rozhovor: Veronika Gabrielová a Laura Limbourg

23 3 2022
Rozhovor: Veronika Gabrielová a Laura Limbourg

Fotografia: Erika Kovačičová, Veronika Gabrielová, Laura Limbourg

 

Rozhovor s umelkyňami Veronikou Gabrielovou a Laurou Limbourg, ktoré strávili v Telegraphe dva mesiace na rezidenčnom pobyte. V priebehu tohoto pobytu vytvorili exkluzívne pre Telegraph grafiky, ktoré nájdete na našom eshope.

Veronika Gabrielová (*1992) se ve své tvorbě věnuje kresbě a jejím přesahům, ve kterých zkoumá převážně antropologické fenomény, jakými jsou například socializační procesy v soudobé společnosti a jejich vlastní hraniční pozice, které se nejpřesněji ukazují ve střetu s jinými kulturami. Čerpá ze svých vlastních prožitků a zobrazuje detaily ze svého nejbližšího okolí. Vyjadřuje se hlavně linií, která v jejím pojetí nabývá jak klasické podoby kresby tužkou nebo gelovými třpytivými pery, tak třeba i výšivky nebo textu. Absolvovala stáž na Korean National University of the Art v Soulu a v roce 2018 završila studia na Akademii výtvarných umění v Praze v Ateliéru kresby Jiřího Petrboka a Petra Vaňouse. Je zastoupena v soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí.

Laura Limbourg (*1996) je absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze, kde studovala pod vedením Martina Mainera a poté Josefa Bolfa. V roce 2020 získala Cenu kritiky za mladou malbu. Klíčovou inspirací pro její tvorbu byla cesta do jihovýchodní Asie, kde se setkala s prodejem lidského těla, dětskou prostitucí a sexturismem. Na tato témata se rozhodla reagovat odlehčeným způsobem, který spočívá také v uvolněném rukopisu a nadsázce. Do svých obrazů promítá nejen zážitky z cest, ale také konkrétní osobní zkušenosti, které mohou být spojeny například s jejím koníčkem, létáním.

 

Moderuje Erika Kovačičová / Telegraph Gallery