KINO: iShorts 2022 - Animované filmy nominované na Oscara

Začátek: 20:00

Pásmo těch nejlepších krátkých filmů z celého světa, které byly letos nominovány na výroční cenu Akademie, tentokrát blok filmů animovaných, budete moci zhlédnout v průběhu jednoho večera! Nominované snímky z Chile, Ruska, Kanady, Velké Británie i vítězný film ze  Španělska tak máte konečně šanci vidět na velkém plátně.

JDE O UMĚNÍ
Z první spolupráce přední britské režisérky Joanny Quinn a kanadské produkce NFB vzešel další snímek s autorčinou oblíbenou tragikomickou hrdinkou Beryl, stárnoucí pracovnicí z továrny posedlou kreslením. Náhled do jejího dětství, rodinných vztahů i uměleckých snah je podaný se specifickým humorem a úchvatnou nadsázkou. A jak je u autorky zvykem, ztvárněný je nezaměnitelnou, živoucí kresbou.

Velká Británie/Kanada
Režie: Joanna Quinn, 2021
16 min

 

BESTIE
Film je inspirovaný skutečnými událostmi, podává vhled do života agentky tajné policie v chilské vojenské diktatuře. Vztah, s jejím psem a vlastním tělem a její obavy a frustrace nám odhalují děsivé pokřivení její mysli a poměrů v zemi.

Chile
Režie: Hugo Covarrublas, 2021
16 min

 

BOXER A BALETKA
Něžná balerína Olya se setkává s drsným boxerem Evgenym, který je „silný, ale tichý“. Budou dost odvážní na to, aby navzdory odlišným způsobům života a názorům na svět přijali své pocity? Mohou se o sebe dvě křehké duše opřít i přes všechnu krutost světa?

Rusko
Režie: Anton Dyakov, 2019
15 min

 

ROBIN NENÍ MYŠ
Robin není ani pořádný pták, ani pořádná myš. Rozhodne se tedy spáchat jednu loupež sama, aby své rodině dokázala, že je jí hodna, a aby jí v ideálním případě přinesla dobrý sendvič. Cestou narazí na mrzoutskou straku, která má dům plný třpytivých věcí, které ukradla. Ukáže se však, že srdce ze zlata strace rozhodně chybí. Rozhodne se totiž jedné lidské rodině ukrást třpytivou vánoční hvězdu ze stromku. A kdo jiný by v tom měl strace pomoct než věčně optimistická Robin? Jejich dobrodružství je přivede tváří v tvář nebezpečné a chladnokrevné kočce, která má však jak pro ptáky, tak myši, jedno teplé místečko. Svůj žaludek. Vyváznou z toho živí? Dokážou získat sendvič i vánoční hvězdu? Ale především, naučí se Robin mít se ráda taková, jaká je? Udělá svou rodinu pyšnou a naučí se při tom i létat?

Velká Británie
Režie: Daniel Ojari, Michael Please, 2021
31 min

 

STĚRAČ PŘEDNÍHO SKLA
Muž v kavárně si během kouření krabičky cigaret položí ambiciózní otázku: "Co je láska?" Obrazy ze života ho dovedou ke kýženému závěru.

Španělsko
Režie: Alberto Mielgo, 2021
15 min

 

6