Volker Hüller

19 9 2021

Volker Hüller (*1976) balancuje na hraně mezi modernistickou figurativní a surrealistickou abstraktní malbou, a také se věnuje grafice. Jeho velkoformátová plátna pohlcují diváka díky dynamickému protínání linií a geometrických tvarů s roztříštěnými částmi těla. Hüllerovy fragmentované kompozice evokují mentální prostory, do kterých se necháváme unášet a v nichž nacházíme útěchu. 

Volker Hüller – Obraz 1
Volker Hüller, Drei Halunken und ein Halleluja (Roy Colt and Winchester Jack), 2009, olej a akryl na plátně, tapety, látky, koláž, 240 × 180 cm

Hüller čerpá inspiraci z řady uměleckých směrů. Jeho díla jsou nejvýrazněji příbuzná s expresionismem, kubismem a dalšími směry modernismu. Pečlivou pozornost věnuje rovnováze mezi barvou a texturním detailem a experimentuje s různými médii, aby vystihl určitou náladu či podstatu. Zatímco některá díla mají mystický nádech, jiná směřují do temnější oblasti se sklonem k absurditě a bizarnosti. Hüllerova tvorba zkoumá způsoby zobrazování umělce, který se ocitá v mystické dystopii a patří k různým heterogenním narativům, jež propojují fantastické se všedním. Jeho kompozice podtrhují jemné linie, které vytvářejí vratkou rovnováhu mezi chaosem a harmonií a zdůrazňují zranitelnost situace.

Volker Hüller – Obraz 2
Volker Hüller, My Portrait in The Year 2080, 2007, akvarel, lept, 29 × 24,5 cm

Volker Hüller se narodil v Berlíně, vystudoval Hochschule für bildende Künste v Hamburku, kde jej vedl Norbert Schwontkowski (*1949), a část svého života žil a tvořil v newyorském Brooklynu. Svá díla vystavoval na sólových i skupinových výstavách po celém světě, kromě Německa také v New Yorku, Londýně, či Izraeli.

Autor: Mira Macík, Telegraph Gallery