Telegraph má nominaci

1 7 2022

Byli jsme nominováni do užšího výběru České ceny za architekturu!

Je to tam! My máme dům plný možností, vy k nám můžete chodit a užívat si je, a tak se s Vámi chceme podělit o skvělou novinu. Telegraph byl nominován mezi 29 projektů z celé České republiky na Českou cenu za architekturu. Dne 23. 6. 2022 Česká komora architektů v rámci nominačního večera 7. ročníku ve Valdštejnské zahradě v Praze zveřejnila prestižní výběr děl, přičemž držitele hlavní ceny se dozvíme v listopadu na slavnostním galavečeru.

Dům plný možností

Co? Kde? Jak? Proč?

Nikdy jste o České ceně za architekturu neslyšeli? Nevadí, dovolte nám ji představit. Jedná se o soutěžní přehlídku, kterou vyhlašuje Česká komora architektů. Hlavním záměrem je propagace kvalitních prací etablovaných i začínajících architektů směrem k veřejnosti.

Zaměřuje se nejen na estetické hledisko a technickou kvalitu, ale hlavně na souvislosti vzniku, společenský přínos a vztah k okolí. Cena se snaží pokrýt co nejširší možné spektrum. Soutěž představuje realizace postavené v České republice v posledních pěti letech, přičemž letos se pořádá sedmý ročník.

Přehlídky se mohou zúčastnit jak jednotlivci, tak kanceláře. Následně po uzavření přihlášek, sedmičlenná mezinárodního porota nominuje užší výběr a ve druhém kole volí finalisty a vítěze hlavní ceny. V rámci ceny se udělují i ceny partnerů a ocenění za výjimečný počin.

nominace

Jak je to letos?

Letošní porotě složené z architektů a odborníků předsedala Marialessandra Secchi (architektka, urbanistka a akademička, Itálie). Dalšími členy byli Ueli Brauen (architekt, Švýcarsko), Katalin Csillag (architektka, Maďarsko), Patrick Koschuch (architekt a urbanista, Nizozemsko), Pavol Mikolajčák (architekt, Slovensko), Els Verbakel (architektka a urbanistka, Belgie) a Kathrin Volk (krajinářská architektka, Německo). 

Porota vybrala z 201 přihlášených staveb 29 nominací do užšího kola. 

Dvě třetiny z nominovaných projektů byly financovány ze soukromých zdrojů, třetina z veřejných. Nejvíce zastoupeny jsou projekty pro bydlení či rekreaci, ale ve výběru nechybí ani stavby veřejné či dvě vyhlídky v krajině, naučná stezka, vinařství i lihovar a sportovní hala.

Po pěti realizacích se nachází v Praze a Zlínském kraji, čtyři realizace pochází z Libereckého, Jihočeského a Pardubického kraje, dvě pak z kraje Středočeského. Po jedné stavbě jsou ve výběru realizace z Vysočiny, Ústeckého, Moravskoslezského, Jihomoravského a Olomouckého kraje.

Jak už jsme zmínili, naše budova Telegraph od Ječmen studia (Lukáš Blažek, Eva Blažková a Vojtěch Jemelka) je mezi nimi. Jedná se tak o jediné nominované dílo z Olomouckého kraje. 

Ocitli jsme se ve společnosti samých skvělých realizací. Všechny nominace naleznete zde. Jmenujme alespoň ze sousedních krajů Vinařství Obelisk od Aid teamu v Lednicko-valtickém areálu, Procházku nad lomem na Horní Bečvě od Henkai architekti a rekonstrukci Domu kultury Poklad v Ostravě-Porubě od PLATFORMA ARCHITEKTI.

lom

vyhlídka

A co dál?

Nominované stavby jsou tak i skvělým tipem na letní výlety, ať už zatoužíte po kultuře, procházce přírodou nebo sklence něčeho dobrého. Dokonce v několika městech v rozmezí od července do září můžete vidět výstavy nominovaných staveb - např. v Karlových Varech, Rožnově pod Radhoštěm, Plasích či Slavonicích atd.

Bylo by jistě krásné, kdyby ocenění putovalo opět do Olomouckého kraje, zvláště po loňském vítězství rekonstrukce paláce hradu Helfštýn od Ateliéru-r, ale ať z nominací vyhraje kdokoliv, už jen ocitnout se v užším výběru je pro nás i pro architekta velká čest.

nominace2

Autor: Tereza Holoubková, Telegraph Gallery

Foto: Kiva, BoysPlayNice, Alex shoots buildings

Další články