Nádech, výdech... Když malíř Patrik Hábl vytváří své abstraktní horské krajiny, snaží se při tom pochopit dechová cvičení kaligrafické malby, aby se barva na plátně vrstvila v pravidelných meditativních rytmech a zároveň se udržel pohyb v obrazech. Stejnou techniku zvolil před šesti lety i pro obraz Blue landscapes, který se loni v dubnu vydražil v britské aukční síni Sotheby's za 6 875 liber (204 139 Kč). Jeho pracovní název je Hora v dešti a vznikl na základě autorových cest po Japonsku a Číně. Tam existuje tradiční malířská teorie, která má jako jeden z hlavních principů a pravidel propojení a prolnutí životní energie čchi. Dílem prochází a dodává mu pohyb i život. Toto je z Háblových obrazů více než zřetelné.
O samotném Grand finale v této aukci říká Patrik Hábl:
„Dalo by se přirovnat k hokejovému utkání. Nikdy jsem podobné dražby nesledoval, nicméně z této aukce jsem v průběhu dostával informace od kolegů a známých, jak si stojím. Když mi ve finále volali z médií, jaká částka je výsledná, potvrdil jsem jim 3800 liber (112 833 Kč). To jsem ale netušil, že to není pravda a že největší aukční boj právě začíná...“
Obrazem Blue landscapes to ovšem nekončí. Důkazem byl jeho další aukční rekord, kterého nedávno dosáhl prodejem svého obrazu Černobílá krajina v aukční síni Christie’s (za 16 250 liber) (482 511 Kč) a další aukce se zřejmě ještě chystají.
Malíř Patrik Hábl je v současné době velmi žádaným autorem. A naštěstí i velmi tvůrčím… Díky tomu, se můžeme těšit na spoustu jeho realizací, plánovaných v nejbližší době. Například by měla vzniknout velkoformátová malba – 21 m vysoká instalace ušitá na míru pro KGVU ve Zlíně. V rámci připravovaného Landscape Festivalu to bude monumentální vstup do veřejného prostoru v Praze a v rámci stejného festivalu se uskuteční expozice v Krnově již v průběhu června. Výstava v Broumovském klášteře by měla být uvedena na podzim. Od října do prosince bude vystavovat v Nové galerii v Praze, v listopadu a prosinci v Domě umění v Opavě. Vše ale záleží na tom, jak se bude vyvíjet situace kolem pandemie koronaviru.
Text: Renáta Chalupová, Telegraph Gallery