Videocast Prezentace umělce: Václav Buchtelík / Samuel Kollárik

11 12 2023

Zajímáte se o umění? Chcete se o tom současném něco dozvědět? Přednáškový cyklus se samotnými autory a kurátory je perfektní příležitostí nahlédnout pod pokličku uměleckého světa, pobavit se přímo s autory o jejich vlastní tvorbě a strávit večer v příjemném prostředí. Kreativitě při kladení otázek se meze nekladou, protože právě díky divácké pozornosti žijí umělecká díla takovým životem, jaký si zasluhují.

V prezentaci přednáškového cyklu zabývající se prezentací současných umělců a kurátorů se představí dvojice malířů Václav Buchtelík a Samuel Kollárik.


Václav Buchtelík

Malíř a kolážista Václav Buchtelík se narodil v roce 1990 v Karviné a patří mezi důležité představitele nejmladší malířské generace u nás, jehož díla jsou velmi vyhledávána jak galeristy, tak sběrateli. Buchtelík vystudoval nejprve Střední uměleckou školu v Ostravě, se zaměřením na užitou malbu u Aleše Hudečka. Malbu pak studoval v letech 2010–2015 na Fakultě umění Ostravské univerzity v ateliéru Malba I, pod vedením profesora Daniela Balabána. Za sebou má dnes již řadu sólových i skupinových výstav.

Ve svém malířském projevu se Václav Buchtelík soustřeďuje na osobní „mýtus“ a využívá symboly k vyjádření svých prožitků, které jsou pro jeho fungování v médiu malby velmi důležité. Tématem Buchtelíkových obrazů jsou často různé formy úzkosti či děsu, odvrácená strana lidské existence či ambivalentní atmosféra ve společnosti. Ta je reprezentovaná skrze scény, kdy na démonické pozadí, plné oblak dýmu a vybuchujících sopek, umisťuje autor figury, jež působí nezúčastněným, téměř klidným a vyrovnaným dojmem. Přeneseně je tak zobrazena společnost (v Buchtelíkových obrazech se často jedná o společnost socialistickou) paralyzovaně hledící vstříc zničujícím silám. Tento kontrast úzkosti a klidu, spolu s nejednoznačností výjevů, pouhými náznaky a odkazy, vyvolává vnitřní napětí, které je na Buchtelíkových obrazech tak přitažlivé.

 

Samuel Kollárik

Samuel Kollárik, narozený v roce 1992 v Bojnicích na Slovensku, získal své umělecké vzdělání nejprve na Ostravské univerzitě v ateliéru volné grafiky Marka Sibinského, následně na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval ateliér Malby IV pod vedením Marka Meduny a Petra Duba. Jeho umělecká práce se zaměřuje na malbu a zkoumá téma menšinových skupin v rámci hnutí skinheads. Pokud bychom měli zabřednout do konkrétnější sféry, Kollárik je inspirován skupinami S.H.A.R.P. (Skinheads against Racial Prejudice) nebo R.A.S.H. (Red and Anarchist Skinheads), které jsou známé jako antinacistické a vystupující proti násilí. 

Samuel Kollárik se věnuje malbě figury a krajiny. Kontroverzní témata, která Kollárik zobrazuje, jsou zvýrazněna užitým formálním přístupem – silnou barevností a deformací. Často zobrazovanými tématy jsou násilí, absurdita a emoce. Někdy až komické výjevy mají za úkol upoutávat divákovu pozornost – Kollárikovo pojetí těchto témat tak často funguje v kontrastu s jejich vážností. Podle umělcových vlastních slov je důležitým aspektem jeho tvorby – a tvorbě předcházejícího výzkumu – maskulinita, a to především ve vztahu k současné společnosti.