Zajímáte se o umění? Chcete se o tom současném něco dozvědět? Přednáškový cyklus se samotnými autory a kurátory je perfektní příležitostí nahlédnout pod pokličku uměleckého světa, pobavit se přímo s autory o jejich vlastní tvorbě a strávit večer v příjemném prostředí. Kreativitě při kladení otázek se meze nekladou, protože právě díky divácké pozornosti žijí umělecká díla takovým životem, jaký si zasluhují.
V prezentaci přednáškového cyklu zabývající se prezentací současných umělců a kurátorů se představí teoretik umění Karel Srp. Jeho prezentace se zaměří na život a dílo Karla Malicha, který je jedním z vystavujících umělců aktuální výstavy Napojení.
Karel Srp (*1958) je kurátor a odborný asistent na Techické univerzitě v Liberci. Je autorem monografie Karla Malicha, kterou vydala Galerie Zdeněk Sklenář v roce 2006, také je kurátorem mnoha jeho retrospektiv. Věnuje se dílu Františka Kupky a současnému umění. Nejnovější práce: Ti druzí. Jean-Paul Sartre a Československo 1934–1970 (Arbor vitae, 2023).
Karel Malich (1924–2019) vyrůstal v obci Holice ve východních Čechách, jejíž okolní krajina sehrála v jeho budoucí tvorbě významnou roli. Studoval výtvarnou výchovu a estetiku na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a poté grafickou speciálku na Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho ranná tvorba bývá řazena do proudu neokonstruktivismu či „nové citlivosti“. Byl jedním ze zakládajících členů skupiny Křižovatka, která prosazovala objektivní tendence založené na univerzálních matematických, geometrických a fyzikálních zákonech. V tomto duchu vytvořil řadu děl, v nichž zkoumal vztahy linií, barev a forem v prostoru. Jeho cílem ale nebyla čistota výrazu oproštěného od subjektivních vjemů – do svých abstraktních kompozic přetavoval obrazy reálné krajiny i své niterné pocity, často přesahující smyslovou empirii.
Změna programu vyhrazena.