Rozhovor: Amelie Siba

8 2 2021

Amelie Siba nás v Telegraphu navštívila 19. ledna a její live session se stala jedním z našich nejsledovanějších přenosů. Přečtěte si tento krátký rozhovor, který vedla naše asistentka produkce Šárka a pusťte si k němu záznam streamu. 

 

Album Dye my hair jsi si produkovala sama. Můžeš přiblížit, jak to probíhalo? 

Album je jistou formou mého osobního deníku. Každá z písniček je věnována někomu nebo nějaké situaci, která mně v té době zasahovala. Produkovala jsem ho za chodu celkového učení se produkci. Nejsem žádný profík, ale v té době, kdy jsem na albu začala pracovat, byl můj produkční skill na levelu „mám nahrávací program teprv 2 týdny“ jestli víte, co tím myslím (smích). Nakonec i kvůli tomu je deska tak organická a přirozená, protože jsem ji tvořila z pozice písničkářky a ne profi producenta.

 

Zpíváš v angličtině. Posloucháš ve volném čase spíš zahraniční scénu, nebo i domácí? 

Většinou poslouchám zahraniční umělce. Nerada se ale fixuji na žánry, styly či jazyky. Mám z lokální scény ráda pár současných interpretů či kapel a čas od času se vrátím i ke starým českým klasikám.

 

Tvoje hudba je často popisovaná jako intimní nebo křehká – Soundczech.cz tě dokonce popisuje jako “pokojíčkového tvůrce”. Je v tomto ohledu pro tebe formát online koncertu v něčem komfortnější, nebo máš radši publikum?

Formát online koncertu je pro mě celkem novinka, zároveň jsem si začala způsobu vystupovaní velmi vážit a uvědomovat si výhody dnešní covid doby. Samosebou mi však chybí koncerty s živým publikem a tančení s kamarády a užívání si večera. Věřím, že to zas brzy všichni zažijem. Je mi příjemnější být v obklopení lidí, když hraju. Mám v tu chvíli pocit, že jim vyprávím příběhy. A člověka vždy potěší zpětná vazba.

 

V rozhovoru pro vinylmagazine.cz jsi zmínila, že se kromě hudby věnuješ malbě. Co tě na ní nejvíc baví? Máš nějaké konkrétní náměty?

Malbu jsem studovala do minulého roku a bohužel už se jí tolik nevěnuji. Ráda bych se k tomu někdy vrátila a užívala si uklidňující činnost. Věnuji se teď hudbě naplno a snažím se všechno nějak zkoordinovat.

 

Co chystáš do budoucna? Bude další album podobně komorní?

V blízké době vyjde moje nové EP, které bude docela dost odlišné od alba, zejména z produkční stránky. Ale nemyslím si, že by tím skladby přišly o intimnost. Určitě se můžete těšit a myslím, že vás to můze i dokonce překvapit.

 

autor: Šárka Nováková a Jakub Kraus