Zajímáte se o umění? Chcete se o tom současném něco dozvědět? Přednáškový cyklus se samotnými autory a kurátory je perfektní příležitostí nahlédnout pod pokličku uměleckého světa, pobavit se přímo s autory o jejich vlastní tvorbě a strávit večer v příjemném prostředí. Kreativitě při kladení otázek se meze nekladou, protože právě díky divácké pozornosti žijí umělecká díla takovým životem, jaký si zasluhují. V prezentaci přednáškového cyklu zabývající se prezentací současných umělců a kurátorů se představí trojice sochařů Sabina Knetlová, Marek Galbavý a Patrik Adamec.
Marek Galbavý (*1987) rozvíjí formy mediálně hybridních objektů a instalací na bázi asistovaných a simulovaných ready made. Inspiraci nachází v aktuálním sociálním kontextu, na který reaguje s dávkou kritické ironie. Do popředí jeho zájmu se dostává negativní stav kultury (a umění), politiky a její neblahé sociální důsledky. Těžištěm výrazu v nových dílech je spojení nalezených objektů s transparentními obrysovými konstrukcemi ze skla (3D křivky). Objekty tematizují privátní mytologii s přesahem do virtuality a uvažovaní o povaze a smyslu života. Světem autoportrétních snímků z internetu je inspirovaná série figurálních objektů Selfie (2022). Galbavý při jejich modelaci kombinuje neosobní, mechanickou 3D tiskárnu a domodeluje jejich hlavy ručně - akčně získanou hmotou (žvýkáním žvýkaček). Zobrazuje tak člověka s „vyžvýkanou“ deformovanou hlavou.
Sabina Knetlová (*1996) je absolventkou Ateliéru sochařství pod vedením Jaroslava Koléška na Fakultě umění Ostravské univerzity. Její tvorba má signifikantní prvek materiálu, kterým je beton. Své betonové sochy vytváří způsobem vtlačování betonu do sádrových forem. Syrovost povrchu soch často doplňuje o prefabrikáty, gumové hadice nebo přírodní materiál a vytváří tak nová spojení v použitých prvcích. U Sabiny Knetlové je typické minimalistické zobrazování gesta ruky, torz a figur. Svou tvorbu představila na mnoha výstavách v Česku i zahraničí, například v Galerii výtvarného umění v Ostravě, Českém centru v Bruselu, Karpuchina Gallery v Praze, a také na kolektivní výstavě Přikázané uvolnění v Telegraph Gallery.
Patrik Adamec se narodil v severočeském Chomutově, jeho dětství a osobnost však do značné míry formovala dekáda strávená s rodiči v americkém státě Florida. Po návratu do Čech se Patrik začal věnovat výtvarnému umění. Začal studovat architekturu a průmyslový design na ČVUT, záhy však pocítil touhu po čistě uměleckém vyjádření. Od roku 2017 studuje na Akademie výtvarných umění. V své sochařské tvorbě s nadsázkou projektuje své ideje do figurálních podob. V roce 2023 se stal výhercem Ceny kritiky za mladou malbu. Ve svých malbách se vrací k místům svého dětství i současného života v Česku.