Autorské čtení - Dům s Chimérami: Michal Priesnitz & Ludmila Len

Začátek: 18:00

Autorské čtení z nové knihy Michala Priesnitze (vl. jm. Michal Urbášek) Dům s Chimérami. Chceš-li poznat, co je dřina, kup si kolo Ukrajina! Příběh Domu s chimérami se odehrává na Ukrajině před více než dvaceti lety. Autor pracoval poměrně dlouho v Kyjevě a v knize zachytil vzrušující život člověka, který přichází z Česka budovat na Ukrajině pobočku renomované pražské reklamní agentury. Děj románu se odehrává převážně na území nově vzniklého státu.

Michal Priesnitz (vl. jm. Michal Urbášek) se narodil v roce 1954. Několik generací jeho rodiny je spjato s městem Olomouc, on sám tu žije od roku 1963. Absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor literatura, divadlo, film. První román o tajemných Incích, který ovšem nikdy nedokončil, začal psát již ve svých čtrnácti letech. V roce 1968 se stal redaktorem třídního časopisu. Psaní na „plný úvazek“ se začal věnovat až kolem roku 2010. Jeho první vydanou knihou je příběh pro děti nazvaný EJTL, o tajemně dobrodružných prázdninách. V pracovní sféře zastával M. Priesnitz celou řadu zajímavých a významných pozic. Věnoval se filmové distribuci jako dramaturg Městské správy kin. Po roce 1989 založil reklamní agenturu. Koncem devadesátých let působil pracovně na Ukrajině a poté strávil delší dobu ve Varšavě. Po zahraniční anabázi se nejprve věnoval práci tajemníka ve velké vinařské společnosti, poté se v roce 2002 stal úředníkem na magistrátu. V současnosti je „nočním historikem“ v olomouckém muzeu.

Ludmilu Len najdete pod tvůrčím pseudonymem Jeřabina. Pochází z Podkarpatské Ukrajiny, z městečka Velký Berezný poblíž Užhorodu. V Česku žije téměř 30 let, s Ukrajinou v srdci, s její kulturou, zvyky a hlavně hudbou. Je muzikantkou tělem i duší, skládá a píše vlastní hudbu a texty, jak v češtině tak v ukrajinštině. Svojí tvorbou chce podpořit autora knihy Dům s chimérami a tím vyslovit svou vděčnost a lásku jak k české tak i ukrajinské zemi. Nejvíc ze všeho chce ale poděkovat Česku za velkou pomoc a podporu, kterou dávají Ukrajině v této nejtěžší době.

 

2