German Painting Now: Dernisáž + křest katalogu

Začátek: 18:00

Zveme vás na zakončení výstavy German Painting Now a poslední komentovanou prohlídku s kurátorem Janem Kudrnou. V rámci dernisáže budeme také křtít katalog výstavy.

_______

ZMĚNA PROGRAMU: Z důvodu nemoci kurátora proběhne komentovaná prohlídka v upraveném režimu. Art insight poskytne Robert Runták. Vhled do zákulisí sběratelské činnosti, debata a zajímavosti nejen ze světa umění.

_______

 

German Painting Now (23 9 2021 – 28 11 2021)

Před sto lety bylo dominantní silou evropského malířství to německé, zejména německý expresionismus. Zářivé barvy, lámané a zkreslené tvary zpochybňující přetrvávající konzervatismus  – snad tak by se dal popsat směr, který znamenal přelomovou etapu nejen pro evropské, ale i světové malířství. 

Dvě světové války, po nichž následovala studená válka a dramatické geopolitické rozdělení na Východ a Západ, nadvládu evropského malířství v podstatě ukončily. Svět umění byl během minulého století rozdělen na dva protikladné břehy – na jednom se rozvíjely formy abstraktního umění a na druhém socialistický realismus, figurální malba a tradice ateliérové výuky. Po roce 1990 ovšem přišel zlom a nová generace německých umělců, především malířů „lipské školy“, měla najednou možnost zažít oba světy. Tato generace umělců se v současném světě umění prosadila nejen na poli německém a evropském, ale i celosvětovém a probudila tak nový zájem o figurální malbu. 

Je tedy nejvyšší čas prozkoumat, jak vypadá německé malířství dnes, sto let po jeho posledním rozmachu, kdy byl německý expresionismus jedním z nejdůležitějších směrů moderny. Výstava German Painting Now se zaměřuje na některé z nejvýznamnějších současných německých malířů. Na ty, kteří byli označeni za členy „lipské školy”, i ty, kteří přišli později nebo působili mimo sféru jejího vlivu.

SEZNAM AUTORŮ

Tilo Baumgärtel, Jonas Burgert, Tim Eitel, Martin Eder, Volker Hüller, Michael Kunze, Daniel Richter, Christoph Ruckhäberle, David Schnell, Dennis Scholl, Kristina Schuldt, Matthias Weischer

Více o autorech ZDE

Kurátorka Jane Neal 

 

5